İktidara yakın gazeteden yeni iddia… Esad’dan Ankara’ya 5 şart

İktidara yakın Türkiye Gazetesi, Şam-Ankara temaslarında Esad'ın Türkiye'den 5 talebi olduğunu iddia etti.

featured

Türkiye-Suriye arasında yeniden resmi temasların başlamasına yönelik mesajlar hız kazanırken, Türkiye gazetesinden yeni iddialar geldi. Yılmaz Bilgen imzasıyla yayımlanan habere göre Şam, Ankara’dan şu taleplerde bulundu:

– İdlib’in tekrar Şam yönetimine devri

– Reyhanlı-Cilvegözü Sınır Kapısı ile birlikte Kesep Gümrüğü’nün devri

– Cilvegözü-Şam arasında ticari koridor

– Suriye’nin doğusunda Deir el-Zor-Haseke şehirleri ile Halep-Lazkiye hattındaki ulaşım koridorunda (M 4) tam kontrol şartı

– Avrupa ve ABD’nin Esad rejimini destekleyen bürokrat, işadamı ve şirketlere dönük yaptırımları konusunda Türkiye’nin destek vermesi.

TÜRKİYE’NİN ‘YPG’ TALEBİ

Ankara ise Şam’ın taleplerine karşı “PKK/YPG bölgelerinin tamamen temizlenmesini” istedi. Türkiye ayrıca “sınırda terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılması, muhalefet ve Şam arasında siyasi, askeri entegrasyon süreçlerinin sağlıklı bir biçimde tamamlanması ile birlikte mültecilerin güvenli dönüşü ve yerleşim sonrası uygulamaları” görmek istiyor.

Habere göre “Ankara ilk aşamada Humus, Şam ve Halep’in güvenli ve onurlu dönüşler için pilot bölge olması ve daha sonra bu çerçevenin genişletilmesini” talep ediyor.

İktidara yakın gazeteden yeni iddia… Esad’dan Ankara’ya 5 şart

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  Bunu yıllar önce olaylar buralara kadar gelemeden önce neden yapmadılar ki..
  Yani herşeyde beceriksiz şahsi menfaat ve düşünceler ve ve ülkeyi olumsuz yönetmeleri aynı M.Kemâl’in gençliğe hitabındaki sözlerine bire bir uyan siyasi menfaat ve sahsi menfaatleri memleketi batırdı. Bakalım daha neler göreceğiz. Bu arada muhalefet de bunların günahlarına ortakdır..

 2. 1 ay önce

  Her alanda yanlış ve geçersiz kararlar alan siyasal islamcı iktidar partisinin tescilli yenilgisi, “Suriye” politikasıdır… Bu arada Türkiye’nin de Suriye’ye ilişkin bütün politikaları her alanda çökmüştür… Muhalefet güruhu ise daha da acınası bir haldedir, zira Suriye’ye ilişkin tek bir planlamaları dahi yoktur!

 3. 1 ay önce

  Ben olsam 2023 secimlerinde adaylik icin cumhurbaskanligi kararnamesi isterdim. Aday olsa yuzde 10 rahat alir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!