Hükümete ‘Andımız’ çağrısı: Yargı kararlarını uygulayın

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz hükümete "Yargı kararını uygulayın ve Andımız'ı tekrar okutun, milletimizin talebini yerine getirin" çağrısı yaptı.

Hükümete ‘Andımız’ çağrısı: Yargı kararlarını uygulayın

TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2021 yılı bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.

Görüşmeler sırasında konuşan İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, fikri, vicdanı ve irfanı hür nesiller yetiştirme konusunda göstereceği gayretlerde destek olacaklarını bildirerek, "Sizden bir şey istiyoruz; yargı kararını uygulayın ve Andımız'ı tekrar okutun, milletimizin talebini yerine getirin." dedi.

Filiz ayrıca bazı üniversitelerin kişiye özel kadro ilanları verdikleriyle ilgili haberlerin basında yer aldığını belirterek, "Açıkça rekabet ortamı ortadan kaldırılıyor ve yetkiler kötüye kullanılıyor. Sayın YÖK Başkanı'nın üniversiteleri bu konuda yazıyla uyarması yerinde olmuştur ama adrese teslim ilanlar devam ediyor." diye konuştu.

Türkiye'de belirli bir ücretle tez, diploma projesi hazırlama ve yazım merkezlerinin oluştuğunu, bunların internet ortamında görülebileceğini anlatan Filiz, "Demek ki jüriler de ayarlanıyor. Bunu yapanlar bedavadan unvan sahibi olacak, sonra yine bir yolunu bularak devlette bir kuruma yerleşecek ya da üniversiteye bir şekilde kapağı atıp gençlerimize ders verecek." ifadelerini kullandı.

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti.