Hulusi Akar: ABD’nin Patriot desteği olabilir

ABD'nin Patriot desteği olabileceğini söyleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'den gelebilecek askeri desteğin 'Amerikalıların sahaya inmesi' anlamına gelmediğini savundu.

Hulusi Akar: ABD’nin Patriot desteği olabilir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN Türk’te Hande Fırat’ın sunduğu ‘Gece Görüşü’ programına konuk oldu.

“Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok” diyen Akar, Rusya ile diyaloğun devam ettiğini söyledi. ABD’nin Patriot desteği olabileceğini belirten Akar, ABD’den gelebilecek askeri desteğin ‘Amerikalıların sahaya inmesi’ anlamına gelmediğini savundu. Akar, ‘Türkiye’nin herhangi bir şekilde eksen kayması söz konusu değildir’ ifadelerini de kullandı.

Akar’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

-Soçi Mutabakat Muhtırası’nda İdlib gerginliği azaltma bölgesinin sınırları belli. Burada esas olan bu sınırlara uyulması. Mutabakatın temeli burada yatıyor. Bunu ihlal eden rejime, gerekli nüfuzunuzu kullanın ve ateşkese uymasını, Soçi’ye uymasını gerçekleştirin diyoruz… Rusya ile görüşmeler devam ediyor. Temel taleplerimiz Soçi Mutabakat Muhtırası’na uygun şekilde yapılmıştır ve bunları sürdüreceğiz. Rusya ve İran’la yapılan görüşmeler neticesinde belirlenen Soçi Mutabakat Muhtırası’na uyulmasını istiyoruz.

‘GÜNDEMİMİZDE SOÇİ’NİN REVİZYONU YOK’

-Astana Mutabakat Muhtırası’nın 5. maddesi çerçevesinde birliklerimizi sevk etmek suretiyle gerekirse zor kullanmak suretiyle ateşkesi sağlayacağız. Oraya birliklerimizi sevk etmek suretiyle kim olursa olsun zor kullanmak da dahil ateşkesin sağlanması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu konuda kararlıyız. Beklentimiz Soçi Mutabakat Muhtırası’ndaki sınırlara herkesin uyması. Rusya’nın etkisini kullanmasını bekliyoruz. Gündemimizde (Soçi’nin revizyonu) gibi bir konu yok.

-Bizim Rusya’ya karşı herhangi bir tavrımız, herhangi bir eylemimiz söz konusu değil. Burada bizim tek hedefimiz rejim ve ateşkese karşı gelen gruplardır. Bunu da muhataplarımıza ifade ettik. Bu konuda Soçi Mutabakat Muhtırası çerçevesinde yapılacakları Rusya ile de görüşmek üzere faaliyetlerimizi göstereceğiz.

-Rejimin saldırıları bir taraftan radikalleşmeyi, bir tarafından göçü hızlandırıyor. Bu devam ederse göç artacak. Bu durumda da bizim gelen bu misafirlerimizi ağırlamamız imkansız, bu Avrupa’ya, Amerika’ya da yansıyacak.

-Biz diyoruz ki gerekirse zor kullanıp bu ateşkesi sağlayacağız. Bunun sonunda olacak şey şu, Anayasa süreci devam ediyor. Anayasa yapılsın, o çerçevede seçimler yapılsın, meşru bir hükümet oluşsun, Suriye’nin içindeki ve dışındakilerin katılımıyla meşru Suriye hükümeti çerçevesinde istikrara kavuşmuş bir devlet olması bizim samimi arzumuzdur.

RUSYA İLE DİYALOG, ABD İLE STRATEJİK ORTAKLIK

-Bizim Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi ne bir niyetimiz var, ne de maksadımız, öyle bir şey söz konusu değil. Bizim için mesele rejimin ateşkese uyması, böylelikle radikalleşmenin ve göçün önüne geçilmesi.

-Mehmetçiğin can güvenliği için tüm önlemler alındı. Mehmetçiğe taciz olursa meşru müdafaa olarak misliyle karşılık verilecek.

– Rusya ile Türkiye arasındaki diyalog devam ediyor. Rusya ile gayet yakın görüşmeler içerisindeyiz. Temenniler ile tespitler karışıyor. Rusya ile münasebetlerimizi sürdürüyoruz. ABD bizim stratejik ortağımız, NATO üyesiyiz.

‘ABD’NİN PATRİOT DESTEĞİ OLABİLİR’

-ABD askerlerinin İdlib’de bizzat sahaya inmesi gibi bir şey yok. Hava savunma bataryalarını bize gönderdiler. Bizim ülkemize karşı hava, füze tehditi var. Patriot desteği olabilir. NATO Genel Sekreteri’nin çeşitli açıklamaları var. Onların da bir takım teşvikleri ortaya çıkabilir.

‘EKSEN KAYMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

-Türkiye’nin herhangi bir şekilde eksen kayması söz konusu değil. Ülkemizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak, halkımızın refahına katkı sağlamak için çeşitli temaslarımız var. Bu hiçbir zaman NATO üyeliğimize aykırı değil. Tüm sorumluluklarımızı yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. NATO’nun operasyonlarına katkı sağlayan en üst düzey ülkelerden biriyiz.

Eksenden kayma, uzaklaşma yok, söz konusu değil, kimse de bizi ittirmesin dışarı doğru. AB hedefleri konusunda bir değişiklik yok, bütün problem Avrupa tarafından geliyor. NATO’yla problemi olmak demek NATO’dan çıkmak demek değil.

‘S-400 FAALİYETLERİMİZ DEVAM EDECEK’

-Biz S-400’ü aldık, Türkiye’ye getirdik, kurulum ve eğitim süreci devam ediyor. Planlandığı şekilde faaliyetlerimiz devam edecek. Nokta. Kurulum baharda gerçekleşecek.

Biz sabah kalktık, pazara vardık, S-400 aldık gibi bir şey yok. 90’lardan beri hava sahamızın korunması ve kollanması için hava savunma sistemi arayışındayız. Suriye’deki krizin patlamasıyla birlikte aciliyet kazandı. Bu çerçevede yoğun temaslar içinde bulunduk. Rusya, Çin, Avrupa’yla çalışmalar yapıldı, tabii ki ABD ile yapıldı. Ortaya koyduğumuz kriterlere müspet cevabı Ruslar verdi. Bu konuda Ruslarla mutabakata varıldı.

Patriot’ların görüşmeleri konuşmaları uzun süre devam etti, 2013-2017. Trump bunu basın önünde ifade etti. İstiyorlar vermiyorsunuz, sonra niye S-400 aldılar diye suçluyorsunuz diye kendi karargâhına ifadelerde bulundu. Bu tehdit varken ülkemize tehdit varken tedbir almayacak mıyız? Türkiye egemen ve bağımsız bir devlettir, herkesin anlaması ve böyle görmesi lazım. bu herhangi bir şekilde kopma değil, biz kendimizden hareket ediyoruz, ülkemizin hak ve menfaatleri için hareket ediyoruz. Başlangıçta yapılan görüşmelerde müspet gelişmeler, yapıcı yaklaşımlar olsaydı biz tabii ki Patriot alabilirdik. Hâlâ ilave hava savunma sistemlerine ihtiyacımız var, Patriot görüşmelerimiz devam ediyor. Taraflar kendi pozisyonlarını beyan ediyorlar, bu noktada çözüm bulmak için çalışmalarımız devam ediyor.

‘F-35’İN ORTAĞIYIZ, MÜŞTERİSİ DEĞİL’

Biz F-35’in ortağıyız. Müşterisi değiliz. Bu yapılan şey bütün kurallara aykırı. Biz anlaştık. F-35’ler için 1,5 milyar dolar ödeme yaptık. 2.1 milyar dolara kadar ödememiz var ve ödeyeceğiz. Biz orada ortaklık sorunumuzu yerine getirdik. Biz ABD ve diğer ülkelerinde sorumluluklarını yerine getirmesini istiyoruz.