Hulusi Akar’dan Afganistan mesajı: Havaalanını işletmeye talibiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'Şartlar oluşursa Afgan kardeşlerimizin güvenliği, huzur ve ihtiyaçlarının karşılanması, Afgan kardeşlerimize destek olması için havaalanını işletmeye talibiz. Bu konudaki temaslarımız sürüyor' dedi.

Hulusi Akar’dan Afganistan mesajı: Havaalanını işletmeye talibiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile Özel Kuvvetler İhtisas Kursu’nun kapanış törenine katıldı. 

Törendeki konuşmasında Afganistan'daki gelişmelere değinen Akar, Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nı işletmeye talip olduklarını söyledi. Akar, "Son 6 yıldır da tüm Afganistan için önemli olan Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı'nın işletilmesini sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Eğer şartlar oluşursa biz yine Afgan kardeşlerimizin güvenliği, huzur ve ihtiyaçlarının karşılanması, Afgan kardeşlerimize destek olması için bu havaalanını işletmeye talibiz. Bu konudaki temaslarımız da sürüyor" diye konuştu.

Akar ayrıca, yangınla mücadele çalışmalarına 4 İHA, 5 çıkarma gemisi, 1 karakol gemisi, 4 helikopter, 50’den fazla itfaiye aracı, arazöz ve iş makinesi ile 600’den fazla personelle katkı sağlandığını açıkladı.

'ABD BUNU DUYUNCA ÇOK SEVİNECEK'

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan E. Tuğgeneral Naim Babüroğlu, hükümetin Kabil Havalimanı ısrarına tepki gösterdi...

Babüroğlu şunları söyledi:

"Taliban, ABD/NATO'nun çekilmesinden sonra hızla Afganistan'ın kontrolünü ele geçiriyor. -ABD, acil olarak ABD vatandaşlarının Afganistan'ı terketmelerini istedi. Türkiye, ABD'nin enkaza çevirdiği ülkede neden kalmak istiyor? ABD/NATO kalsın. Türkiye zaten göçmenleri kabul ediyor."

Emekli Amiral Mustafa Özbey de Akar'ın açıklamasına tepki gösterdi...

"Akar'ın "Stratejik Müttefik" demekten bıkmadığı ABD, bunu duyunca çok sevinecek ve "Plan tam öngördüğümüz gibi işliyor" diyecektir."