Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması: NATO ve AB’ye çağrı yaptı

Hulusi Akar, Suriye ordusunun İdlib'deki operasyonlarının durdurması için NATO, Avrupa ve dünyanın ciddi ve somut destek sağlaması gerektiğini savundu.

Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması: NATO ve AB’ye çağrı yaptı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye ordusunun İdlib’deki operasyonlarının durdurması için NATO, Avrupa ve dünyanın ciddi ve somut destek sağlaması gerektiğini savundu.

Akar, Associated Press haber ajansına, İdlib‘deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akar, “Herhangi bir şey olursa misilleme olacak. Biz defalarca personelimizi ve askerlerimizi (İdlib’deki gözlem noktaları) oradan çekmeyeceğimizi söyledik. Görevlerine devam edecekler.” dedi.

Akar, Türkiye’nin İdlib’deki 12 gözlem noktasından hiçbirini boşaltmayacağını vurgulayarak, Türk askerlerinin Suriye’nin askeri noktalara saldırılarına karşı kuvvetli misilleme emri altında olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Türkiye’nin Suriye ordusunun yıllar sonra kontrol sağladığı (M5) kara yolunu terk etmesi için Rusya’ya Esad yönetimi üzerindeki etkisini kullanması konusunda baskı yaptığını belirten Akar, “Rejim unsurlarının M5 kara yolundan derhal geri çekilmelerini istedik ve bunu istemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“(Rusya’dan) Bu rejim saldırılarını derhal durdurmasını, ateşkese uyulmasını ve bunun sonucunda da insanların evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamasını istiyoruz.” diyen Akar, Türkiye’nin İdlib’deki amacının 2018’de müzakere edilmiş olan ateşkes anlaşmasını (Soçi mutabakatını) desteklemek ve bir göç dalgasını önlemek olduğunu vurguladı.

Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitmek üzere Ankara’dan ayrılmadan önce Türkiye’nin toplantıdan beklentilerinin ne olduğuna ilişkin soruya da cevap verdi.

Akar, “NATO ülkeleri, NATO, Avrupa ve dünya, bu konuya daha yakından bakmalı ve ciddi, somut destek sağlamalıdır. Evlerini ve ailelerini kaybeden insanlar çaresizlik içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ve bu da radikallerin ellerini güçlendiriyor. Ve öyle ya da böyle radikalleşmenin önünü açıyor.”