Hulusi Akar'ın kafa karıştıran röportajını Mahmut Övür'e sorduk

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son YAŞ'ta general yapılan FETÖ şüphelisi Serdar Atasoy için "Balyozdan yatmış" dedi mi? Röportajı yapan Sabah yazarı Mahmut Övür'e sorduk...

Hulusi Akar'ın kafa karıştıran röportajını Mahmut Övür'e sorduk

VERYANSIN TV

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür'e verdiği röportajda kullandığı bazı ifadeler kafa karışıklığı yarattı.

FETÖ şüphelisi Albay Serdar Atasoy'un son YAŞ'ta tuğgeneral yapılması olayıyla ilgili açıklamalarda bulunan Akar'ın sözleri Övür'ün köşesinde şöyle yer aldı:

"Tuğgeneral Serdar Atasoy hakkında 2017 yılında kovuşturmaya yer olmadığı kararı var. Sonradan gelen ilave bilgi, belge ile durum değişebiliyor. Balyoz'dan yatmış. Hakkında KYOK olan biri için de askerlik görevini yapmaya engel bir şey söz konusu olmuyor. Ama İstihbarat görevine başlatılmadı."

Bu ifadelerden Atasoy'un "Balyoz'dan yattığı" anlamı çıktı.

Akar gerçekte böyle mi dedi yoksa cümle kuruluşundan dolayı mı böyle bir anlam çıktığı çözülemedi.

Çünkü Atasoy'un Balyoz davasında adı geçmiyor.

Çelişki üzerine yazının sahibi Sabah yazarı Mahmut Övür'e ulaştık ve sorduk.

Övür, yazıdan yanlış bir anlam çıktığını Akar'ın Atasoy için "Balyoz'dan yatmış" demediğini, cümle kuruluşundaki hata nedeniyle yanlış anlaşılmaya neden olduğunu söyledi.

Akar'ın Balyoz ve KYOK (Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar) konusunu Atasoy'dan bağımsız ifade ettiğini belirten Övür, Akar'ın "Balyoz'dan yatan için de hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar (KYOK) olan için de askerlik görevini yapmasında engel bir durum yok" dediğini belirtti.

Övür yanlış anlaşılmayı yazısında düzelteceğini de ekledi.

Övür'ün yazısındaki ilgili bölümün tamamı şöyle:

"FETÖ konusunda TSK komuta kademesi aynı kararlılıkla, aynı şiddette mücadelesine devam ediyor.
İçimizde hâlâ olabilir mi, olabilir. Bu örgüt kripto, gizli bir örgüt. Bir kişi hakkında yeni bilgiler, yeni belgeler geldikçe işleme anında konuluyor.

Tuğgeneral Serdar Atasoy hakkında 2017 yılında kovuşturmaya yer olmadığı kararı var. Sonradan gelen ilave bilgi, belge ile durum değişebiliyor. Balyoz'dan yatmış. Hakkında KYOK olan biri için de askerlik görevini yapmaya engel bir şey söz konusu olmuyor. Ama İstihbarat görevine başlatılmadı.
Bugün ordudan atılmış binlerce FETÖ'cü var.
Bu bir süreç, kanaat, istihbarat, bilgi ve belge önemli.
FETÖ meselesi, bir memleketin başına gelebilecek en büyük musibet.
Herhangi bir ülkeyle savaşırsın üç beş gün sürer, bir ay sürer.
15 Temmuz'dan sonra görevden atılanlar oldu. Aksama oldu mu? Hayır. Bakın şimdi bir pilot, beş pilotun işini yapıyor. Tedariklerimiz oldu. Önceden ayrılanlar döndü. Sivil havacılıktan gelenler oldu. Güven geldi. Adeta tarih yazıyorlar.
Gemi seyir saatleri var, şu anda Deniz Kuvvetlerimiz son yirmi yılın zirvesinde.

TSK'DAN ATILAN FETÖ'CÜ SAYISI

150 general amiral, 9373 subay, 9923 astsubay, 1255 uzman erbaş-er, 446 memurişçi. Bakan imzasıyla 5850... 3275 kişi de idari işlemlerle geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Toplam 21 bin 147 ihraç.
15 Temmuz'dan bu yana 581 kişi de OHAL Komisyonu tarafından göreve iade edildi."