Hulusi Akar'la görüşen Alman Bakan'dan Türkiye açıklaması

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada "Türkiye önemli bir NATO partneridir ve öyle kalacaktır." ifadesini kullandı.

Hulusi Akar'la görüşen Alman Bakan'dan Türkiye açıklaması

Almanya Savunma Bakanlığı, Kramp-Karrenbauer’in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Berlin'de yaptığı görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Akar ile görüşmesini "müttefikler arasında özel ve iyi  bir işaret" olarak değerlendiren Kramp-Karrenbauer, "Türkiye önemli bir NATO partneridir ve öyle kalacaktır." ifadesini kullandı.

'DOĞU AKDENİZ'DEKİ ADIMLAR OLUMLU'

Kramp-Karrenbauer, görüşmede zor konuların da ele alındığına işaret etti.

Doğu Akdeniz’deki ihtilafa ilişkin iki NATO ülkesi Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşılayan Kramp-Karrenbauer, bu adımın önemli olduğunu ve Akdeniz’de tekrar gerginliğin artmasından kaçınılması gerektiğini kaydetti.

'ALMANYA'YI ARA BULUCU ROLDE GÖRÜYORUM'

Akar ile yaptığı görüşme öncesinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan savunma bakanlarıyla da görüştüğünü anımsatan Kramp-Karrenbauer, "Tüm tarafların diyalog fırsatını kullanmasını umut ediyorum. Almanya’yı burada ara bulucu bir rolde görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kramp-Karrenbauer, iki NATO müttefiki Almanya ile Türkiye arasındaki diyalog ve uyumun ittifak için önemini vurgulayarak "Her iki ülkenin NATO’nun güneydoğu kanadının istikrarında ortak çıkarı var. Ankara, Avrupa’nın güvenliğine önemli katkılarda bulunan güvenilir ve yakın bir ortaktır." ifadesine yer verdi.

YÜKSEK DÜZEYLİ ASKERİ DİYALOG TOPLANTISI ANKARA'DA YAPILACAK

NATO’nun strateji tasarısının güncellenmesi amacıyla devam eden sürece verdiği destek nedeniyle Akar’a teşekkür eden Kramp-Karrenbauer, Almanya ile Türkiye'nin savunma bakanlıkları arasında Ocak 2020’de Berlin’de yapılan Yüksek Düzeyli Askeri Diyalog Toplantısının bu yıl Türk tarafının daveti üzerine Ankara’da gerçekleştirileceğini aktardı.

İki bakan, görüşmede Karadeniz, Libya ve Irak gibi bölgelere ilişkin güvenlik politikalarını da ele aldı.

'BİR DE NATO MÜTTEFİKİ OLMASAYDI' DEMİŞTİ

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer daha önce, milletvekillerden gelen Türkiye ile ilgili eleştirilere "Türkiye bir NATO partneri. Bu baş etmek zorunda olduğumuz bir realite" yanıtını vermişti. Alman bakan, "Bir de şu Türkiye'nin NATO müttefiki olmadığı bir durumu düşünelim" ifadelerini kullanmıştı.