Hürriyet gazetesi kime gidecek? Doğan mı alacak Albayrak mı?

Aydın Doğan'ın Demirören grubuna sattığı Hürriyet gazetesiyle ilgili iddialar birbirini izliyor. Önce hükümete yakın Turkuaz grubunun peşinde olduğu iddia edilen Hürriyet'e şimdi de eski sahibi Aydın Doğan'ın talip olduğu öne sürüldü.

Hürriyet gazetesi kime gidecek? Doğan mı alacak Albayrak mı?

Hürriyet gazetesiyle ilgili iddialar bitmiyor. Albayrakların gazeteyi Turkuaz Medya bünyesine katmak istediği basın kulislerinde bir süredir konuşuluyordu. Hatta son dönemde Hürriyet gazetesinde yaşanan toplu işten çıkartmaların da satışla ilgisi olduğu öne sürülmüş, Turkuaz grubunun gazeteyi almak için personel azaltma şartı koştuğu gündeme gelmişti. Ancak iddiaların hiçbiri resmi olarak teyit edilemedi.

Son iddia ise Hürriyet’e başka taliplerin olduğu yönünde. Bunlardan biri de gazetenin eski patronu Aydın Doğan. Doğan’ın Hürriyet’i geri almak konusunda hevesli olduğu öne sürüldü.

Geçen hafta, bir zamanlar kanlı bıçaklı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aydın Doğan’ın davetine katılması “acaba?” dedirtmişti.Üstelik Erdoğan bu buluşmada, Aydın Doğan için övgü dolu sözler söylemişti.

Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Hilton Bosphorus’daki iş hayatındaki 60. yıldönümünü kutlamasına eşiyle birlikte katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle demişti: “Enerjiden perakendeciliğe, sanayiden finansa, turizmden gayrimenkule kadar pek çok sektörde faaliyet gösteren Doğan Grubu, 60 yıldır ülkemiz için katma değer üretiyor. Genç yaşta iş hayatına atılarak kurduğu şirketi 60 yıl boyunca ilmek ilmek dokuyarak bugünlere getiren sayın Aydın Doğan’a yaptığı hizmetler için ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.”

SuperHaber’de İzzet Çapa imzasıyla yayınlanan “Aydın Doğan Hürriyet’i geri mi alıyor?” başlıklı yazıda, “Bir kişiden duysam hayatta inanmazdım. İki kişi söylese temkinli yaklaşırdım. Ama yıllarını gazetecilik mesleğine vermiş, hele de Hürriyet’i ve Doğan Grubu’nu çok yakından bilen – tanıyan üç ayrı arkadaşımdan aynı yönde duyumlar gelince yazmak kaçınılmaz oldu” iddiaları yer aldı.

SIZAN DEDİKODULAR

Yazıda şöyle denildi:

“Söylentilere göre, Aydın Doğan Hürriyet’i geri almak için görüşmelere başlamış bile…

Eğer sattığı koşullarda verecek olurlarsa, hemen almaya hazır olduğunu söylüyormuş medyanın eski kurdu…

Eğer bu satış gerçekleşirse, Milliyet ve Posta Demirörenler’de kalacak…

Hürriyet ise, Doğan Grubu’na satılacak…

Kanal D konusunda ise rivayet muhtelif…

Bir arkadaşım Kanal D’nin de pakette olduğunu söyledi; diğerleri meselenin sadece Hürriyet olduğu konusunda ısrar etti…

Şimdilik bunlar sadece medya kulislerinden sızan dedikodular…

14 AKP’LİNİN RAPORU

Şimdi gelin grubun önemli ismi Hande Fırat’ın 13 Aralık günkü yazısına bir göz atalım…

İyi bir medya okur yazarlığıyla meselenin şifresini orada arayalım…

‘14 AK Partili, ziyaretleri ve önerileri’ başlıklı yazısında, AK Parti’den ayrılanlarla ‘ikna görüşmeleri’ yaptıkları iddia edilen 14 kişiyi anlatıyordu Hande Fırat…

Ve bu 14 ismin Cumhurbaşkanı’na sundukları raporda bakın nasıl bir madde vardı…

Virgülüne dokunmadan alıntılıyorum…

‘Medyadaki tekelleşme ve taraflı yayınlar aleyhimizde gelişmektedir.’

Hakikaten enteresan değil mi…

Olayın eski patronlarının geri dönmesini isteyen gazeteci arkadaşlarımın ‘wishful thinking’ temennileri mi yoksa gerçek mi olduğunu önümüzdeki günler gösterecek…

Son bir not da Ahmet Hakan için söyleyelim…

Sen yine de olursa bu geri dönüşe pek sevinme arkadaşım çünkü dedikodulara göre patronların kafasında, genel yayın yönetmenliği koltuğu için başka bir isim varmış…

Haydi onu da söyleyip bitirelim; Çınar Oskay…”