Hürriyet’e parayı basan ‘Türkiye’nin en iyi işvereni’ oluyor!

Hürriyet gazetesi, şirketlere gönderdiği mailde, 30 Nisan’da yayımlanacak 'Türkiye’nin en iyi işverenleri' sayfasına ücret karşılığında ‘haber’ satışı önerdi

Hürriyet’e parayı basan ‘Türkiye’nin en iyi işvereni’ oluyor!

Hürriyet gazetesinin şirketlere gönderdiği bir mailde, 30 Nisan’da yayımlanacak “Türkiye’nin en iyi işverenleri” sayfasında kurumlara para karşılığında yer teklifi yapıldı.

Can Yayınları’nın sahibi Can Öz, kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajında Hürriyet’ten gelen maile tepki gösterdi. Hürriyet’in gönderdiği mailin ekran görüntüsünü de paylaşan Öz, “Hürriyet Gazetesi’nde “Türkiye’nin en iyi işverenleri” arasında anılmak için parayla satılan röportaj tarifesi. Buna para veren ne olsun. Üstelik “Bu bir ilandır” ibaresi de olmayacakmış. Pes” ifadelerini kullandı.

‘OKURA BÜYÜK AYIP”‘

Can Öz bu paylaşımından bir süre sonra, “Duyuru http://reelsektor.com.tr adlı bir ajans üzerinden geliyor. Gazeteler, bu taşeron ajansların “ilan, advertorial ibaresi yer almayacaktır” gibi sözlerle ilan toplamasına karşı kayıtsız davranamazlar. Hem okura, hem diğer gazetecilere, hem gazeteye doğal yollarla röportaj veren kişilerin itibarına, hem de bu talebin gittiği kurumlara karşı büyük ayıp edilmiş oluyor.” ifadelerini kullandı.

‘PARASI NEYSE VERİRİZ’

Hürriyet Gazetesi’nin işten çıkardığı çalışanlardan fotoğraf servisi şefi Sebahattin Karakut’ta sosyal medya hesabından, Hürriyet gazetesine gazetecilik etiği açısından tepki gösterdi.

Karakut, “Patronunun tazminatlarını gasp ettiği Hürriyet’te ki 45 meslektaşının haberini baş köşeye koy. Parası neyse veririz. Sen de bizim haberle ödül alırsın. Bir taşla iki kuş. Not: Tarifeyi DM’den at para toplayacağım”

İşte e -posta yoluyla gönderilen o duyuru:

“Hürriyet ana gazetede 30 Nisan Perşembe günü ekonomi sayfaları sonrası yer alan Türkiye baskısı sayfalarda ‘Türkiye’in En İyi İşverenleri’ incelemesi yayımlanacaktır.

Bu çalışmamızda, en iyi işveren olabilme teması çerçevesinde özel röportajlara yer verilirken herhangi bir liste YAYIMLANMAYACAKTIR. Firmaların görünürlükleri, kendi satın alacakları alanlardaki kullanacakları özel haber-röportajlarıyla ve/veya ilanlarıyla söz konusu olabilecektir.

Advertorial katılımınızda editörlerimizin paylaşacakları sorulara vereceğiniz yanıtlara veya göndereceğiniz metne ilgili yetkilinizin görseli ve kurum logonuzla birlikte yer verilecektir. (Advertorial çalışmanızın her hangi bir yerinde ‘bu bir ilandır’ veya ‘advertorial gibi bir ibare BULUNMAYACAKTIR.)

Katılımcı şirketlerimize ilan tarifesi üzerinden yüzde 45-yüzde 55 indirim uygulanacaktır. ”

(MedyaRadar)