Hüseyin Çelik ekranda... 'Bahçeli, Erdoğan'a tuzak kurdu' iddiası

AKP’de FETÖ’nün kumpaslarına en fazla sahip çıkan eski Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, son günlerde yeniden piyasaya çıktı. Ahmet Davutoğlu'na yakın Karar gazetesine konuşan Çelik, tıpkı Davutoğlu gibi Bahçeli üzerinden hükümeti eleştirdi. Çelik, Kılıçdaroğlu'nun 'helalleşme' çıkışına destek vererek AKP'den de benzer bir politika beklediğini söyledi.

Hüseyin Çelik ekranda... 'Bahçeli, Erdoğan'a tuzak kurdu' iddiası
Hüseyin Çelik ekranda... 'Bahçeli, Erdoğan'a tuzak kurdu' iddiası

VERYANSIN TV

AKP'nin kurucularından biri olan Hüseyin Çelik, Karar gazetesini youtube kanalında eski yandaşlar Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un konuğu oldu.

Siyasette devam eden 50+1 tartışmalarına değinen Hüseyin Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hata yaptık" dediği 50+1 hakkında "Bahçeli'nin Erdoğan'a tuzağıydı" diye konuştu.

"Her iktidar muhalefete düştüğünde sorgulanacaktır" ifadelerini kullanan Çelik, "Tayyip Bey'in iyi siyasetçi olduğu tartışmasız. Ama bir peygamber öngörüsü yok. Neticede hayatında artılar eksiler var. Yenikapı ruhu ne kadar güzeldi. Şimdi gel gelelim Bahçeli racon kesiyor. Bunu doğru bulmuyorum" diye konuştu.

 KILIÇDAROĞLU'NA ÖVGÜ: LAİKLİK VE KEMALİZM ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYOR

Geçmişte din üzerinden siyaset yapan ve FETÖ'cülere yakınlığıyla bilinen Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Dindar kesimle helalleşmeliyiz" açıklamasından sonra yaşanan helalleşme tartışması hakkında ise "CHP ayakları yere basan reel bir zemine indi" dedi. Çelik, "Kılıçdaroğlu bir süredir laiklik ve Kemalizm üzerinden siyaset yapmıyor" ifadesini kullandı.

 'AK PARTİ'NİN DE HELALLEŞMEYE KALKIŞMASI GEREK'

"CHP bir şeyi doğru yapıyorsa yanlış denilmez" ifadesinde bulunan Çelik, "AK Parti'nin de helalleşmeye kalkışması gerek" ifadesini kullandı.

CUMHURİYET DÖNEMİNİ FAŞİST YÖNETİMLERE BENZETTİ

"Biz cumhuriyet döneminde ırkı ve devleti kutsallaştırdık. Irkı kutsallaştırma Alman faşistlerden geldi, devleti kutsallaştırmak İtalyan faşistlerden geldi. Cumhuriyet dönemindeki bu sapkınlığı İletişim Yayınlarından çıkan kitaptan okumalarını isterim. Atatürk'ün dini bir hassasiyeti yoktu. Atatürk, Diyanet İşleri Başkanlığını niye kurdu. Atatürk dini kullandı."

'KARGALAR BİLE GÜLER'

2012 yılında dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, "Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış bunlar kargaları güldürür" demişti.

FETÖ ile hükümet arasında çatışma olduğu iddialarını yorumlayan Çelik, "Cemaatin bir kaydı mı var? Yıllardır bu paranoyayla yaşadık. İnsan kendisine ait olan bir şeyi ele geçirir mi? Şu ele geçiriyor, bu ele geçiriyor. Kamuda çalışan solcu insanlar var mı, ülkücü insanlar var mı? Var. Oraya sızmış, buraya sızmış bu su mu, nem mi? Kamu personeli nasıl alınıyor; belli. KPSS sınavı var. Bu insanların yüz kızartıcı suçu yoksa, engel yoksa biz onların vicdanına hafiye kulağı dayayarak atayamayız. Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış bunlar kargaları güldürür. Bu paranoyaları bir tarafa bırakalım" demişti.