İstanbul’da son durum… İmamoğlu saat verdi

featured
service

Kar yağışının çileye döndüğü İstanbul’da eleştirilerin odağında olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKOM’a giderek açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, kar yağışının dün olduğu gibi bugün de saat 18.00’den sonra yoğun biçimde devam etmesinin beklendiğini söyledi. ‘Yapılan tüm uyarı ve açıklamalara vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesini istiyoruz’ diyen İmamoğlu, ‘Gün içinde açılmamış yolumuz kalmayacak’ ifadesini kullandı. 
 

Günlerdir beklenen şiddetli yağışlar İstanbul’da hayatı adeta durma noktasına getirdi. Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri değişti, uçuşlar durduruldu, toplu taşıma duraklarında yoğunluk oluştu, kente araç girişi büyük oranda durdu. Öte yandan buzlanan yollarda çok sayıda kaza da yaşandı. Kentte trafik durma noktasına geldi. Kimi yerlerde ise trafik tamamen durdu. Bazı vatandaşlar araçlarını yol kenarında bırakarak yola yaya devam etti.

Sosyal medyada eleştirilerin odağına oturan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu dün, AKOM’a giderek açıklamalarda bulundu.

“Zor bir akşam geçiyor, bunun farkındayız” diyen İmamoğlu, İstanbul genelinde yoğun bir kar yağışı gözlenmekte olduğunu aktararak “İstanbul’un batı aksında, yani yeni İstanbul Havalimanı’yla başlayan, özellikle Arnavutköy, Büyükçekmece, Esenyurt, Beylikdüzü üzerinden devam eden bir hatta yoğunlaşan bir fırtınalı kar yağışı var” diyen İmamoğlu, ‘Şu an itibariyle, yaklaşık 4-5 saattir yoğun bir kar yağışı içerisinde sürüyor. Yoğunlaştığımız yetki alanlarımız var. Özellikle D100 karayolu diye tariflediğimiz, aslında E-5 karayolu diye de bilinen, Avcılar’ın, Beylikdüzü’nün içinden geçen Büyükçekmece’ye doğru devam eden bu hatta yoğun bir sıkışma yaşanıyor. Kar yağışı da etkisini devam ettiriyor. Şu anda orada Esenyurt ve Beylikdüzü Belediye Başkanlıklarıyla yaptığımız görüşmede, kar kalınlığının 50 santimi aştığını ifade ediyorlar” diye konuştu.

‘YAPILAN UYARILARA VATANDAŞLARIMIZIN UYMASINI İSTİYORUZ’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün de İBB Afet Koordinasyon Merkezinde açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu şunları söyledi:

Süreci takip ediyoruz. Vatandaşlarımızın mağduriyetini en aza indirmek adına tüm kurum kuruluşlarla müşterek bir çalışma yaparak hızlıca kentimizin toparlanmasını sağlıyoruz.

Kar yağışı 21.00’i itibariyle yoğunlaştı ama özellikle dün çok yoğun bir kar yağışını yaşadık.

Öğleden sonra 15.00 itibariyle Arnavutköy ve Eyüp Sultan bölgesinde yoğun bir biçimde başlayan kar yağışı 18.00 sonrası İstanbul’un özellikle batı tarafında çok yoğun etkisini gösterdi. Metrekareye düşen kar 8 saatte yaklaşık 60 kiloya ulaştığı bilgisini aldık.

Dün ifade etmiştim kar kalınlığı 80 cm bulan bölgelerimiz var. Bazı yığılmalarla bazı bölgelerde 1 metreyi aşan yoğunluğa ulaştı. Bazı yığılmalarla bazı bölgelerde 1 metreyi aşan yoğunluğa ulaştı. Bugün de akşam itibariyle beklenen 18’den sonra yoğun bir şekilde devam etme ihtimali yüksek. Yapılan bütün uyarılara, açıklamalara bütün vatandaşlarımızın uymasını istiyoruz.

Özellikle sayın Valimizin açıklaması var halkımızın dikkatine sunduğu bunların önemli olduğunu ve uyulması gerektiğini hatırlatalım. Bugün saat 13’e kadar bazı özel görevi olan araçların dışında araçların trafiğe çıkmaması hususunda uyarı yaptı Valiliğimiz. Anadolu ve Trakya istikametinden şehrimize araç giriş kısıtlamasının devam edeceğini duyurdular. Aynı şekilde otogarlardan çıkış kısıtlaması bugün 13’e kadar devam edecek. Dün yapılan açıklamayla memur, işçi ve diğer personelin bugün tam gün idari izinli olduğunu duyurdular.

‘ARAÇLARIN ALINMASINA İZİN VERİLECEK’

TEM Otoyolu’nda Kuzey Çevre Yolu’nda ve D-100 karayolunda aracını bırakmış olan vatandaşlarımızın da araçlarını bu alanlardan almasına müsaade edilecektir. Özellikle bu yolların kapalı olmasına sebep olan araçların alınması görevlilerin işini kolaylaştıracaktır.

33 bin 360 ton mevcutta tuz stoğumuz var. Kaldı ki şu ana kadar 54 bin ton civarında tuz kullandığımızda, 21 ton civarında da solüsyon kullandığımızı açıklayalım.

Özellikle köylerde 150 civarında traktör cinsinde köy yolları için çalışan aracımız var. Onların da sürekli çalışma yaptığını belirtelim.

‘ANA ARTERLERDE KAPALI YOLUMUZ YOK’

Bir tartışma konusu var. İBB veya diğer kamu kuruluşlarıyla ilgili bir takım hususlar öne çıkartılıyor. Bizim ilk günden itibaren yapmaya çalıştığımız şey senkronizasyonu sağlamak, ortak bir biçimde birbirinin açığına bakan değil birbirinin işine katkı sunan bir anlayışla İstanbullunun zor koşullarda hayatını kolaylaştırma çabası. İBB olarak TEM, Mahmutbey bize ait değil demeden katkı sunmaya aynı şekilde karayolları olsun diğer kuruluşların bize sunduğu katkılarla mümkün olduğu kadar sıkıntıyı en aza indirme çabası olmuştur.

Şu anda sadece Beylikdüzü-TÜYAP bölgesinden Hadımköy gişelerine olan güzergahta açma işlemleri devam etmektedir. Onun dışında bütün akış sağlanmıştır. Şu an itibariyle sadece mağdur olan vatandaşlarımıza katkı sunma, yollarını açma, onlara erişme hususunda titiz bir çalışmanın sürdüğünü ifade edelim. Dün akşam metro seferlerini gece 02’ye kadar uzatarak titiz davrandık. İstanbul’un doğusundan batısına D-100’den sahil yoluna birçok noktada kapalı yolumuz yoktur. Ana arterlerde kapalı yolumuz yoktur.

‘SU KESİNTİSİ OLMAYACAK’

İstanbul Havalimanı’nda 13’e kadar uçuşların iptal edildiği bilgisini yine duyuralım. Avrasya Tüneli’nde Asya-Avrupa gidiş istikametinin kapalı olduğunu buradan duyurmuş olalım. İBB adına Halk Ekmek üretimi yoğun bir şekilde devam etmekte sadece kar yağışı nedeniyle birkaç saat aksaklık ile Cebeci fabrikamızdan sevkiyat biraz gecikti. Halk Ekmek büfelerinden vatandaşımız ihtiyacını karşılayabilecektir. Hiçbir su kesintisi olmayacaktır.

SOKAKTA KALANLAR OTELLERDE AĞIRLANIYOR

Sokakta kalan vatandaşlarımızın kendi konuk noktalarımızda ya da bazı otellerde ağırladığımızı ifade edelim. Bayrampaşa Otogarımız olmak üzere Alibeyköy cep otogarı da dahil olmak üzere 1500’e yakın yolcuyu ağırlamaktayız. Sokak canlılarıyla ilgili 500 noktada 2 tonun üzerinde kuru mama dağıtımımız bugün de sürecek.

‘EN YOĞUN KAR YAĞIŞINI YAŞADIK’

İstanbul’da son zamanlarda görülen en yoğun kar yağışını yaşadık. Şu an itibariyle tedbirimiz daha büyümüştür. Özellikle bir önceki akşamdan bildiğiniz üzere Bolu civarındaki yolun kapalı olması, TIR’ların otobanlarda yoğunlaşması ve arızaları tıkanıklığı büyütmüştür.

Bizim ALO 153 çağrı merkezine gelen taleplere baktığımızda mahsur kalma ile ilgili çok yoğun telefon almadığımızı ifade edelim. Toplamda 245 çağrı aldığımızı ve bunların her birisine geri dönmekte azami ilgi gösterdiğimizi ifade edelim.

‘YARALAMAYI İSTEYEN SÖYLEMLERİ DUYMUYORUZ’

İstanbul’un bir sorumluluk haritası vardır. Hangi kuruma, kuruluşa aittir yazılı belli. Bu tür afet ortamlarında konunun bu olmadığını, böylesi bir konu üzerinden birilerine ya da kurum kuruluşlara dönük ok fırlatmayı, yaralamayı isteyen söylemleri duymuyoruz bile.

‘YOLA ÇIKMAYIN’ ÇAĞRISI

Kar yağışından mağdur olan vatandaşlarımızın olduğunu bilerek onlardan da özür dileyerek yine de çok hızlı bir şekilde yoğunluğu azalttığımızı şimdilik ifade edelim. Lütfen bu akşam mutlaka kar yağışı olduğunu bilelim. Bunun yine belli noktalarda çok etkili olacağını ifade edelim. Yine vatandaşlarımızın yola çıkmama hususunda hassasiyet göstermelerini diliyorum.

Toplu taşıma araçlarımız bugün yine yollarda olacak. İnsanlarımızın başta metro, metrobüs olmak üzere diğer araçlarımızın hizmet ettiğini belirtelim. Toplu taşımayı tercih edelim.

İstanbul’da son durum… İmamoğlu saat verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!