İBB'den kız kulesi açıklaması

İBB Sözcüsü Murat Ongun ise böyle bir işlemin söz konusu olmadığını çünkü Kız Kulesi'nin mülkiyetinin İBB'de olmadığını söyledi.

İBB'den kız kulesi açıklaması

Demirören Haber Ajansı (DHA), Kız Kulesi'nin mülkiyetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) Kültür ve Turizm Bakanlığı'na geçtiğini duyurmuştu. İBB Sözcüsü Murat Ongun ise böyle bir işlemin söz konusu olmadığını çünkü Kız Kulesi'nin mülkiyetinin İBB'de olmadığını söyledi.

Murat Ongun, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Kız Kulesi, İBB mülkiyetinde yer alan bir alan değildir. Bu yüzden mülkiyetinin İBB'den alınması söz konusu değildir, kamuoyunun bilgisine."

Kız Kulesi'nde restorasyon süresi başlayacak
DHA'nın haberine göre; bakanlık yetkilileri, restorasyon sürecine gireceği belirtilen Kız Kulesi'nin Galata Kulesi gibi bir kültür ve sanat merkezi haline getirileceğini söyledi.
Ulaşımın Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapıldığı kule, kısa sürecek restorasyon çalışmasının ardından yeniden düzenlenerek kültür ve sanat merkezi haline getirilecek. 

Işıklandırmaların yapılacağı kulede, konser verilebilmesi için düzenleme yapılacak. Çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması planlanıyor.

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök de, bugün kaleme aldığı yazısında Kız Kulesi'ndeki ilk konser için İtalyan tenor Andrea Bocelli ile görüşüldüğünü aktardı.

Kız Kulesi, 1995 yılında 49 yıllığına Hamoğlu Holding'e kiralanmasının ardından, restorasyon süreci başladı. 

Aslına uygun olarak gerçekleştirilen restorasyon sürecinin ardından 2000 yılında ziyarete açıldı.