İBB’den yeni Demirtaş açılımı… Önce tiyatro, şimdi kitap!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), PKK hükümlüsü Selahattin Demirtaş'ın kitaplarını satmaya başladı.

İBB’den yeni Demirtaş açılımı… Önce tiyatro, şimdi kitap!

Üç yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı Seher ve Devran adlı kitapları, İBB Kültür A.Ş bünyesindeki istanbulkitapcisi.com’da satılmaya başlandı.

Devran adlı kitapta yer alan öykülerin sahnelendiği tiyatronun ilk gösterimine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve Kadir İnanır da katılmıştı.

‘BEN NEYİ ALKIŞLIYORUM DEDİĞİNİZDE KIZARMIŞ AVUÇLARINIZLA YÜZÜNÜZÜ KAPATACAKSINIZ’

Demirtaş’ın kitaplarının İBB tarafından satışa sunulmasına ilişkin gazeteci Nedim Şener’den dikkat çeken bir mesaj paylaştı.

Şener sosyal medya hesabından, “Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra, tiyatro ile kitap ile şiir ile türkü ile yavaş yavaş alışacaksınız. Bir gün şehitleri hatırlayıp, “ben neyi alkışlıyorum’ dediğinizde kızarmış avuçlarınızla yüzünüzü kapatacaksınız ama geç olacak” dedi. Konunun kitapla ilgisinin olmadığına dikkat çeken Şener, “Bazıları konuyu ‘kitaba” getiriyor. Hayır konu kitap değil terörist yardakçılığı. Birileri onu yazar olarak görebilir ama o Kendi konumunu kendi anlatıyor zaten” diyerek Demirtaş’ın “PKK’yı terör örgütü olarak görmüyoruz” sözlerini sarf ettiği videoyu paylaştı.