İBB'nin aldığı 580 milyon dolarlık dış borç tartışma yarattı

İstanbul için 580 milyon dolarlık dış borç alınmasını “Bu bize olan güvendir” diye açıklayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sosyal medyada 2019 yılında borç almayı ‘ihanet’ olarak niteleyen sözleri ve CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın “Borç alan emir alır” ifadeleri hatırlatıldı.

İBB'nin aldığı 580 milyon dolarlık dış borç tartışma yarattı

VERYANSIN TV

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 580 milyon dolarlık Eurobond satışı gerçekleştirdiklerini “müjde” olarak duyurmuştu.

Yaptıkları yurt dışı ziyaretler ve çalışmalarla, geçen sene ülke dışı finansman bulduklarını ifade eden İmamoğlu, 4 metro hattının finansmanı için bankalardan borç almak yerine, yeni bir finansman aracı olarak, Eurobond ihracı yapmak üzere çalışmalara başladıklarını bildirmişti.

İBB Başkanı, “Elde ettiğimiz sonuç; büyüklüğü, faiz oranı ve vadesiyle birlikte değerlendirildiğinde, şeffaflık ve liyakat açılarından yeni İBB yönetimine duyulan uluslararası güvenin bir özetidir” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu, kamu bankalarından İBB’ye kredi alamadıklarını da ifade etmişti. 

'İHANET' DEDİĞİ SÖZLERİ HATIRLATILDI

Sosyal medyada ise Ekrem İmamoğlu’nun 2019 yılında yaptığı “İstanbul’un bütçesi var, başkanı yok” ve “İstanbul’un kaynağı var. Biz sadece bu kaynağı doğru yere aktaracağız”, “İBB’yi borç sarmalının içerisine sokanlardan artık kimseye bir fayda yok. İstanbul’a ihanet edenlere artık bu kent emanet edilemez” gibi sözleri tekrar gündeme getirildi.

Sosyal medyada ayrıca CHP Sözcüsü Faik Öztrak geçen Ekim ayındaki bir konuşmasında “Borç alan emir alır” diyerek iktidarı eleştirdiği sözleri paylaşıldı. Birçok sosyalm medya kullanıcısı "Hani borç alan emir alırdı?" diyerek Ekrem İmamoğlu'nu da etiketledi.