İbrahim Gökçek’in cenazesinde olay çıkaran DHKP/C’ şüphelilerine tutuklama talebi

DHKP/C'li İbrahim Gökçek'in cenazesinde eylem yaptıkları sırada gözaltına alınan şüphelilerden 25'i serbest bırakılırken, 15 şüpheli adliyeye sevk edildi.

İbrahim Gökçek’in cenazesinde olay çıkaran DHKP/C’ şüphelilerine tutuklama talebi

DHKP/C’li İbrahim Gökçek’in cenazesinde eylem yaptıkları sırada gözaltına alınan şüphelilerden 25’i serbest bırakılırken, 15 şüpheli adliyeye sevk edildi. ‘Gri’ kategoride aranırken İstanbul’da DHKP/C soruşturması kapsamında gerçekleştirilen operasyonda yakalanarak tutuklanan, başlattığı açlık grevine son vermesinin ardından hastanede hayatını kaybeden İbrahim Gökçek’in cenazesinde çıkan olaylarda 43 kişi gözaltına alınmıştı. Tutuklamaya sevk edilen Bahar Ertürk, Baki Can Işık, Beyhan Gün, Cemil Kurt, Fırat Kıl, Hasan Karapınar’ın da aralarında bulunduğu 15 şüpheliden 13’ünün Ağır Ceza Mahkemeleri’nde çok sayıda dosyalarının bulunduğu öğrenildi.

CEM EVİNE MOLOTOF SOKMUŞLAR

Cemevi’nde yapılan kontrollerde ele geçirilenler ise şu şekilde sevk yazısında yer aldı: “1 adet kırmızı zemin üzerine sarı renkte harflerle yazılı ‘Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ölümsüzdür Halk Cephesi’ ve 2 adet kırmızı renkte flama, bira şişeleri içerisinde 29 adet molotof kokteyli, 40 adet ‘Grup Yorum’ ibareli bez ağız maskesi, bir miktar tiner, 5 adet 16’lı havai fişek rampası”

13’Ü AĞIR CEZA’DA YARGILANIYOR

Savcılık, gözaltına alınan şüphelilerin büyük kısmının DHKP-C silahlı terör örgütü ile bağlantılı olarak birçok eylemde yer aldıkları ve haklarında kovuşturma ve soruşturmalar gerçekleştirdiğini tespit etti. Tutuklamaya sevk edilen Bahar Ertürk, Baki Can Işık, Beyhan Gün, Cemil Kurt, Fırat Kıl, Hasan Karapınar’ın da aralarında bulunduğu 15 şüpheliden 13’ünün Ağır Ceza Mahkemeleri’nde çok sayıda dosyalarının bulunduğu öğrenildi.