‘İçi boş bir mezara gidip ağlıyorum’

Konya'dan gelip Diyarbakır annelerinin HDP önündeki oturma eylemine katılan anne Yıldız Ballı, ‘Kızımın öldüğüne inanmıyorum. Ya ölüsünü ya dirisini istiyorum. Konya'da kendimce mezar hazırladım. Hep o mezara giderek ağlıyorum. Ancak içi boş bir mezar’ diyerek isyan etti.

‘İçi boş bir mezara gidip ağlıyorum’

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarak Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerine katılım sürüyor. Eylemdeki aile sayısı 42’ye ulaştı.

Dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle 3 Eylül’de HDP il binası önüne gelen Diyarbakır annelerinin başlattığı oturma eylemi devam ediyor.

16 yaşında dağa kaçırılan kızı için Konya’dan gelerek eyleme katılan anne Yıldız Ballı, 5 yıl önce İstanbul Esenyurt’tan 16 yaşındaki kızı Yasemin Ballı’nın sabah işe gittiğini, o tarihten itibaren evladından haber alamadığını söyledi.

Maddi durumu olmadığı için evladını okutamadığını anlatan Ballı, 5 yıldır kızının hasretiyle yandığını belirtti.

16 yaşındayken 2014’te İstanbul Esenyurt’taki tekstil fabrikasında çalışırken PKK tarafından kaçırıldığı belirtilen Yasemin Ballı için oturma eylemine katılan annesi Yıldız Ballı, ‘Kızımın ölüsü ya da dirisini istiyorum’ diye isyan etti.

10 GÜN ÖNCE KIZININ ÖLDÜĞÜ İDDİASI

Ballı, 10 gün önce kızının 2018’de öldüğünü internetten öğrendiğini, ancak bu habere inanmadığını dile getirdi.

“Kızım öldüyse eğer cesedini bana gönderin.” ifadelerini kullanan Ballı, şöyle konuştu:

“Kızımın öldüğüne inanmıyorum. Ya ölüsünü ya dirisini istiyorum. Konya’da kendimce mezar hazırladım. Hep o mezara giderek ağlıyorum. Ancak içi boş bir mezar. Güvenlik güçlerinin kızımın öldüğüne dair herhangi bir tespiti yok. Benim kızım ölmedi, inanmıyorum. Çünkü kimse bana bilgi vermedi. Cenazesi gelmedi ki. Anlamıyorum neden bizim evlatlarımız gidiyor? Boy boy kendi evlatlarının fotoğrafını internetlere atıyorlar. Yurt dışında okuyorlar. Bizim evlatlarımız nerede?”

Kızının, çalıştığı iş yerinin sahibi tarafından gönderildiğini savunan Ballı, evladının iş yeri sahibinin kardeşiyle gittiğini, daha sonra bu kişinin geri geldiğini duyduğunu öne sürdü.

Halit Altun, 2015’te Malatya Üniversitesi’nde okurken PKK tarafından kaçırıldığını belirttiği oğlu Muhsin için eyleme katıldı.

‘KENDİ ÇOCUKLARINI OKUTUYORLAR, BİZİMKİNİ DAĞA GÖTÜRÜYORLAR’

2015’te Malatya’da üniversite okurken kaybolan ve terör örgütü PKK’nın elinde olduğunu belirttiği oğlu Muhsin (27) için Muş’tan gelen Halit Altun da 2 yıl boyunca çocuğunu aradığını belirterek en son Suriye’nin Kobani kentinde olduğunu duyduğunu söyledi.

Oğlunun terör örgütüne katılmasında HDP’yi sorumlu tutan Altun, “Ben çocuğumu istiyorum başka bir şey istediğim yok. Çocuğumu selametle bana teslim etsinler. Bir oğlum da şu an Ankara’da asker. Ben devletime, milletime, vatanıma ve bayrağıma sadığım. İnönü Üniversitesi’nde okuyordu, haber aldık ki çocuğumu götürmüşler, duyduğum kadarıyla Kobani’ye götürmüşler. Gitmediğim yer de kalmadı. 2 yıl boyunca evimde kalmadım, bütün varlığımı sarf ettim ama çocuğumun izine rastlamadım. Okul okuyordu, HDP ile ne işi olurdu. Ben bu ailelerin eylemini duyunca katılmaya karar verdim. Bu konuda HDP’yi sorumlu tutuyorum. Çocuklarımız götürüyorlar kendi çocuklarını niye götürmüyorlar. Kendi çocuklarını farklı yerlerde farklı okullarda okutuyorlar, bizim çocuklarımızı da dağa sürüklüyorlar, götürüyorlar” dedi.

TOBB’DAN AİLELERE ZİYARET

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulları’nın başkanlarından oluşan 25 sanayici ve girişimci kadın, 81 ili temsilen, Diyarbakır’da HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelere destek ziyaretinde bulundu. Annelerin arasına girip, oturan kadın girişimciler, sohbet edip, acılarını paylaştı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulları adına açıkla yapan Cevahir Asuman Yazmacı, oturma eylemi yapan ailelere desteklerini iletmek için geldiklerini belirterek, “Buradaki kadınlarımıza, onların yanında olduğumuzu hissettirmek, yüreğimizin onların yüreği olduğunu hissettirmek için geldik. Bir an önce ailelerin evlatlarına kavuşmalarını temenni ediyoruz” dedi.