İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kars’ta öz yönetim kurma çabası vardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in görevden alınmasının ardından gelen eleştirilere yanıt verdi. Soylu Kars’a, özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kars’ta öz yönetim kurma çabası vardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in tutuklanması sonrası gelen eleştirilere yanıt verdi.

Türkiye gazetesi yazarı Batuhan Yaşar’a konuşan Soylu, “Kars'taki mesele çok net ve ortada. Orada Eş Başkan, Belediye Meclis Üyelerinden tutuklananlar, davası devam edenler var. Benim bilebildiğim kadarıyla 16 tane tutuklama var. Kars’a, özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Mahkemenin de tespit ettiği, daha doğrusu istihbarat ve emniyetin daha sonra da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz yönetim anlayışı var. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bütün bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez.” ifadelerini kullandı.

Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki gelişmelere ilişkin de bilgi veren Soylu, “Nusaybin'de bin 500, Ağrı’da ise 12 bin kişilik tekstil fabrikası faaliyete geçti. Ayakkabı fabrikaları açılıyor. Cizre'de Silopi'de yaklaşık bin 500 kişilik tekstil fabrikalarının altyapısı yapılıyor. Hakkari Yüksekova'da yeni maden sahaları açılıyor. Bütün bunlar Türkiye’nin ekonomik gücünü yükseltiyor, istihdamı artırıyor, bölgenin cazibesini yükseltiyor. Bu bölgeler özellikle inanç ve kültür turizminin de merkezleri. Burada yüzlerce yıllık tarihi, muhteşem doğal miraslar var. Biz geçen hafta Kato Dağının hemen eteğinde rafting yaptık. Bunlar hayal olan işlerdi.” diye konuştu.