İçişleri Bakanlığı açıkladı! Provakatif koronavirüs paylaşımlarına tutuklama

İçişleri Bakanlığı: 21 günde provakatif koronavirüs paylaşımı yapan, 3 bin 576 adet sosyal medya hesabını incelendi.Yapılan incelemelerde, bu hesapları kullanan 616 şüpheli şahıs tespit edildi, bunların 229'u yakalandı, 8'i tutuklandı

İçişleri Bakanlığı açıkladı! Provakatif koronavirüs paylaşımlarına tutuklama

Bakanlığımızca, son 21 günde provakatif koronavirüs paylaşımı yapan, 3 bin 576 adet sosyal medya hesabını incelendi.Yapılan incelemelerde, bu hesapları kullanan 616 şüpheli şahıs tespit edildi, bunların 229’u yakalandı, 8’i tutuklandı.

Toplumu korku, panik ve endişeye sevk eden bu paylaşımların çoğu FETÖ/PDY, PKK/KCK ve marjinal gruplar tarafından yapılıyor.

Bakanlığımızın Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlıklarınca internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütmeye devam ediyor.

FETÖ VE PKK ÖN PLANDA

Son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne sebep olan ve ülkemizde de tespit edilen Koronavirüs(COVID-19) özelinde çeşitli örgütler (Fetö/PDY, PKK/KCK vb.) ve marjinal gruplar tarafından; ilgili kurum ve görevlilerce gerekli/yeterli tedbirler alınmadığı, konunun halktan saklandığı yönünde, gerçek dışı görüntü ve ses dosyaları da kullanılmak suretiyle sosyal medya üzerinden toplumu korku, panik ve endişeye sevk etme, yetkili/sorumlu kuruluşları ve kişileri kamuoyu nezdinde hedef gösterme amaçlı provakatif paylaşımlar yapıldığı tespit edildi.

Sosyal medya ortamında provakatif paylaşım yaptığı değerlendirilen kullanıcılara yönelik olarak yapılan siber suçlarla mücadele ekiplerince yapılan çalışmalarda, son 21 gün içerisinde 3 bin 576 adet sosyal medya hesabı incelendi. Bu hesapları kullanan 616 şüpheli şahıs tespit edildi. Bunların 229’u şahıs yakalanırken, 8 şahıs tutuklandı. Diğer hesaplarla ilgili adli süreç devam ediyor.