İçişleri Bakanlığı'ndan 29 Ekim açıklaması

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, sosyal medyada dolaşan ''29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yasaklandı'' şeklindeki haberleri yalanlayarak, ''Kutlamaları yasaklanmadı, tam aksine pandemi koşullarına uygun şekilde tüm yurtta coşkuyla kutlanması istendi. Cumhuriyet sevgisini, Atatürk düşmanlarından öğrenecek değiliz.'' dedi.

İçişleri Bakanlığı'ndan 29 Ekim açıklaması

Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü Çataklı, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yasaklandı'' şeklindeki manipülatif haberleri yalanladı.

Çataklı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yasaklanmadı, tam aksine pandemi koşullarına uygun şekilde tüm yurtta coşkuyla kutlanması istendi. İllere gönderdiğimiz genelgemizde, kutlamalara ilişkin herhangi bir yasaklama söz konusu değildir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tek bir tören yapılması yerine salgınla mücadele şartları göz önünde bulundurularak gün boyu yapılacak şekilde temizlik, maske ve fiziki kuralları gözeterek, çelenk sunma töreni, evlerin cam ve balkonlarının şanlı bayrağımız ile donatılması, çevrimiçi etkinlikler (Konser, gösteri), ses ve ışık gösterileri, mobil araçlarla ses ve müzik yayını gibi kutlama komitelerince belirlenecek program çerçevesinde vatandaşlarımızın sağlığını da koruyacak şekilde planlanarak, coşkuyla kutlanacaktır. Cumhuriyet sevgisini, Atatürk düşmanlarından öğrenecek değiliz"