İçişleri fatura yayınlamıştı… SBK uçağıyla ilgili yeni soru işaretleri

İçişleri Bakanlığı, Süleyman Soylu'nun 'Sezgin Baran Korkmaz'ın uçağına defalarca bindiği' yönündeki haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, uçağın kullanıldığını doğrularken, bedelin Soylu’nun sahibi olduğu şirket tarafından karşılandığı ve kiralama işleminin Söğüt Havacılık AŞ adlı bir şirket üzerinden yapıldığı belirtilmişti. Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, bugünkü yazısında konuya ilişkin yeni soru işaretlerine dikkat çekti.

İçişleri fatura yayınlamıştı… SBK uçağıyla ilgili yeni soru işaretleri

Mollaveisoğlu, “Peki, Söğüt Havacılık, Sezgin Baran Korkmaz’a ya da onun şirketi olan Bora Jet’e ödeme yaptı mı? Bana ulaşan bilgilere göre Sezgin Baran Korkmaz’a uçağının kullanımı karşılığında hiç para ödenmemiş!” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinin dünkü “SBK uçağı kimleri uçurdu?” başlıklı haberinde ABD’nin talebi ile Avusturya’da kara para akladığı iddiasıyla tutuklanan Korkmaz'a ait kuyruk numarası TC-YYA olan Bombardier tipi uçakla ilgili olarak "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun her uçuşu 15 bin Avro olan bu uçağı taksi gibi kullandığı" iddiasını gündeme getirmişti. 

Sezgin Baran Korkmaz'ın lüks uçağıyla hangi siyasetçiler uçtu?

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, uçağın kullanıldığı doğrulanırken, bedelin Soylu’nun sahibi olduğu şirket tarafından karşılandığı ve kiralama işleminin Söğüt Havacılık AŞ adlı bir şirket üzerinden yapıldığı belirtilmiş ve fatura yayınlamıştı.

Soylu SBK'nın uçağını kullandı mı? İçişleri'nden belgeli açıklama

Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, bugünkü yazısında konuya ilişkin yeni soru işaretlerine dikkat çekti.

‘UÇAK KİRALAYAN SÖĞÜT HAVACILIK FATURA AÇIKLAMAK ZORUNDA’

Tuncay Mollaveisoğlu, yazısında şunları kaydetti:

Bakanlığın “parasını ödedik” dediği fatura, Söğüt Havacılık AŞ adlı bir şirkete ait... Haberimize verilen yanıta göre Söğüt Havacılık AŞ elinde uçak kalmayınca Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını kiralayarak İçişleri Bakanı Soylu’nun hizmetine sunmuş. Soylu da kendisine ait sigorta şirketi üzerinden Söğüt Havacılık’a 44 bin dolar kiralama ücreti ödemiş...

Peki, Söğüt Havacılık, Sezgin Baran Korkmaz’a ya da onun şirketi olan Bora Jet’e ödeme yaptı mı? Bana ulaşan bilgilere göre Sezgin Baran Korkmaz’a uçağının kullanımı karşılığında hiç para ödenmemiş! Yayımladıkları faturaya göre Bakan Soylu’ya 44 bin dolar karşılığı uçak kiralayan Söğüt Havacılık, Sezgin Baran Korkmaz’dan kiraladığı bedeli ve faturayı da açıklamak zorunda... Çünkü uçak Söğüt Havacılık’a değil, Sezgin Baran Korkmaz’a ait...

Kimin bu Söğüt Havacılık? Yanıtını dün BirGün gazetesinde okudum. Söğüt Havacılık AŞ Ankara’nın “parsel parsel” satılması tartışmalarında gündeme gelen Mustafa Akan’a ait.

Akan’ın sahibi olduğu Söğüt İnşaat, Ankara’da Melih Gökçek dönemi boyunca 28 milyar TL olan ihale pastasının 12 milyar TL’sini alan şirket...

Yani Bakan Soylu, yandaş Söğüt Havacılık şirketi ile kendi sigorta şirketi arasındaki faturalaşmayı “SBK’nin uçağını kullandım ama parasını ödedim” diyerek açıkladı.

SBK’nin 54 milyon dolar değerindeki süper lüks uçağı Söğüt Havacılık’a ait olmadığına göre Söğüt Havacılık, Bakan Soylu’ya kiraladığı uçağı, SBK’den ne kadara kiraladığını ve ne ödeme yaptığını banka dekontu ile açıklamak zorunda... Bakan Soylu’ya ait sigorta şirketinin, Söğüt Havacılık’a ödediği 44 bin doların da banka kanalı ile ödenmesi gerekir. Bu ödemenin dekontu var mı?”