İddianamede adı böyle kondu: ‘Levent Göktaş Silahlı Suç Örgütü’

Necip Hablemitoğlu cinayetine ilişkin hazırlanan iddianamede “Maktul Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi eyleminde şüpheli Mustafa Levent Göktaş'ı şüpheliler Enver Altaylı ve Aydın Köstem üzerinden olaya azmettiren şüpheli (FETÖ'nün Türkiye İmamı) Mustafa Özcan'dır” denildi. İddianameyle Türkiye resmi olarak yeni bir “örgüt”le tanıştı: “Mustafa Levent Göktaş Silahlı Suç Örgütü, Türk Ceza Kanunu madde 220'de tanımlanan şekilde silahlı bir suç örgütüdür.”

featured

VERYANSIN TV/ÖZEL

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun 18 Aralık 2002’de evinin önünde uğradığı silahlı saldırıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile firari emekli Albay Levent Göktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 sanık hakkında dava açıldı.

Gülen ile örgüt yöneticilerinden Mustafa Özcan, Aydın Köstem ve Enver Altaylı, Hablemitoğlu’nu tasarlayarak öldürmeye azmettirmekle suçlanıyor.

Akademisyen Necip Hablemitoğlu’nun dikkatleri üzerine çekmesine neden olan çıkışı FETÖ’nün sözde “cemaat” olarak bilindiği yıllarda bu yapıya yönelik tespitleriydi. “Gülen cemaati”nin devlet içine sızarak kritik kadroları tuttuğuna dikkati çeken Hablemitoğlu, “Köstebek” isimli kitabında “Gülen cemaati”nin silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini yaparak yapıyı “Fetullahçılar” olarak tanımladı.

Örgütün hedefi haline gelen Hablemitoğlu,18 Aralık 2002’de evinin önünde başından vurularak öldürüldü.

Hazırlanan iddianameyle, yeni bir suç örgütü adı kondu: Mustafa Levent Göktaş Suç Örgütü!

İddianamede yapılanma şöyle anlatıldı (Arabaşlıklar bize ait)…

MUSTAFA LEVENT GÖKTAŞ SUÇ ÖRGÜTÜ:

“Maktul Necip HABLEMİTOĞLU’nun öldürülmesi eyleminde şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’ı şüpheliler Enver ALTAYLI ve Aydın KÖSTEM üzerinden olaya azmettiren şüpheli Mustafa ÖZCAN’dır. Maktul Necip HABLEMİTOĞLU’nun FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne ilişkin açıklama ve çalışmalardan duyulan rahatsızlık ile başlayan süreç, şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’ın maktulü öldürmesi ile bitmiştir. Alınan tüm ifadeler, yapılan analizler ve tüm dosya kapsamından, şüpheli Mustafa ÖZCAN’ın, maktul Necip HABLEMİTOĞLU’nun öldürülmesi eyleminde şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’ı şüpheliler Enver ALTAYLI ve Aydın KÖSTEM üzerinden azmettiren olarak sorumlu tutulmasını gerekmektedir…

‘GÖKTAŞ’TAN ALDIKALRI TALİMATLARI YERİNE GETİRİYORLAR!

Maktul Necip HABLEMİTOĞLU’nun öldürülmesi eylemine ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma sonucunda, eylemi gerçekleştiren kişilerin, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde özel bir birlikte görev yapıyor olma durumunu kötüye kullanarak, elde ettikleri kamu gücü ile hukuksuz, konusu suç teşkil eden eylemler içerisinde yer alan “silahlı bir suç örgütü” halini aldıkları anlaşılmaktadır. Şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’ın, diğer şüpheliler Fikret EMEK, Ahmet Tarkan MUMCUOĞLU, Nuri Gökhan BOZKIR ve Mehmet NARİN üzerinde konusu suç teşkil eden emir ve talimatları verme şeklindeki eylemleri nedeniyle örgüt yöneticisi konumunda birisidir. Bu kişiler şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’a bağlı olarak bulundukları kamu görevini icra ederken gerektiğinde şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’tan aldıkları konusu suç teşkil eden talimatları yerine getirmişlerdir.

‘ÖRGÜTÜN DEVAMLILIK NİTELİĞİ VAR’

Söz konusu bu suç örgütü, sivil ya da TSK ile iş yaptığını iddia eden şüpheli Aydın KÖSTEM gibi sözde paramiliter kişiler ile gerektiğinde irtibat halinde olan bir yapıdadır. Şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ örgütün yöneticisi olarak işlenen suçlardan sorumludur. Örgütün amacı örgüt liderinin talimatı ile adam öldürme şeklinde eylemleri icra etmektir. Örgütün üyeleri üçten fazla kişidir. Örgütün yöneticisi ve üyeleri bulundukları kamu görevinden kaynaklı silah kullanma kabiliyetine haizdir. Dolayısıyla amaç suçu işlemeye elverişli bir örgüttür. Örgütün devamlılık niteliği bulunmaktadır. Maktul Necip HABLEMİTOĞLU öldürüldükten sonra, maktul ile ölümünden önce yakın ilişki içerisinde olan emekli Binbaşı İhsan GÜVEN ve eşi de benzer şekilde 2004 yılında İstanbul ili Tuzla ilçesinde öldürülmüşlerdir. Söz konusu bu cinayeti soruşturma dosyamız şüphelilerinin örgüt faaliyeti altında işlemiş oldukları hususunda şüphe bulunmakta olup bu husus Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen soruşturma işlemlerine konu edilmiştir…

‘ÖKK’DA İSTENMEDİ’

Şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ tarafından kurulan bu örgütün, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişkilendirilmesi söz konusu olamaz. Şüpheliler TSK içerisinde bulundukları görevleri kötüye kullanarak konusu suç teşkil eden eylemler içerisine girmişlerdir. Şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’ın personel özlük dosyasından yapılan incelemede Türk Silahlı Kuvvetlerinin seçkin bir birimi olan MAK Alayı Komutanlığı görevinden normal tayin döneminin olmadığı bir zamanda 13/09/2003 tarihinde kendi isteği dışında Eğitim ve Doktrin Okullar Komutanlığı emrine gönderilmiş bir kişidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bulunması istenmemiştir.

‘BEN BURAYA GERİ GELECEĞİM, AMA SEN BURADA OLMAYACAKSIN’

Bu husus Altan BORA’nın 15/06/2022 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızda alınan ifadesinde; “…Ayrıca şunu ifade etmek istiyorum. Levent GÖKTAŞ alay komutanımız iken kendi istediği dışında EDOK Komutanlığına gönderildi. O dönem ÖKK Kurmay Başkanı olan Metin ŞENAY bana Levent GÖKTAŞ ÖKK’dan ayrılırken ÖKK komutanı Tümgeneral Sadık ERCAN’ın yanında “Ben buraya geri geleceğim, ama sen burada olmayacaksın” dediğini söyledi. Ayrıca Levent GÖKTAŞ çıktıktan sonra da Tümgeneral Sadık ERCAN da kurmay başkanı Metin ŞENAY’a “başkan viskileri doldur, hadi bunu kutlayalım” demiş, bunu bana Metin ŞENAY anlattı.

‘ESKİ GÖKTAŞ’TAN ESER YOKTU’

2002 yılı sonlarına doğru MAK Alayı Kirazlıdere’deki yerleşkeden Gölbaşı Oğulbey’e taşınma süreci başlamıştı. O dönemlerde Levent GÖKTAŞ doğru düzgün mesaiye gelmiyordu. Kendisine evrak arz edemiyorduk, tekmil veremiyorduk. Nerede ne iş yaptığını bilmiyorduk, yanında Mehmet Narin isimli astsubayı alarak sürekli bir yerlere gidiyordu. Biz kendisini Kirazlıdere’de ve Oğulbey’deki yerinde hiç görmez olmuştuk. Eski bildiğimiz Levent GÖKTAŞ’tan eser yoktu… Levent GÖKTAŞ EDO Komutanlığına gönderildikten sonra Sivrihisar ilçesinde bir gün paraşüt eğitimi sırasında ÖKK Komutanı Sadık ERCAN MAK alayını ziyarete geldiğinde alaya hitaben “burası şer yuvası” diye bağırıyordu. Bunu neden söylediğini bilemedim. Bu durumdan ötürü çok kırılmıştım. Diğer asker arkadaşlardan bu hissiyattaydı, neden bize hitaben bu şekilde konuştuğunu anlayamadım. Ayrıca şunu ifade etmek istiyorum. Levent GÖKTAŞ görevden alındıktan sonra alay komutanlığına vekaleten S.E getirildi. Normalde bizim atamalarımızda istisnalar dışında vekaleten görev verilmez. Levent GÖKTAŞ atamalar dışında bir sebepten ötürü gönderilmiş olmalı ki vekaleten S.E onun yerine baktı…” şeklinde geçmektedir.

‘ÖRGÜT HALEN FAAL OLMASA DA…’

Altan BORA’nın ifadesinden görüleceği üzere şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde istenmeyen biri konumuna gelmiş ve gittiğinde de arkasından sevinilmiş ve MAK Alayını “şer yuvası” haline getirdiği düşünülen bir isimdir. Ayrıca bu ifadeden şüpheli Mustafa Levent GÖKTAŞ’ın, bulunduğu askerlik görevinin dışına çıkmaya başladığı, mesai yerine dahi gelmez olduğu, görevi yerine sivil insanlarla ilişkiler kurmaya başladığı anlaşılmaktadır. Mustafa Levent GÖKTAŞ tarafından kurulan silahlı suç örgütünün tespit edilebilen üyeleri Fikret EMEK, Ahmet Tarkan MUMCUOĞLU, Nuri Gökhan BOZKIR ve Mehmet NARİN’dir. Örgütün yöneticisi Mustafa Levent GÖKTAŞ’tır. Örgüt halen faal olmasa da, Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturmasına kadar hiçbir zaman deşifre olmamıştır. Bu kişiler hakkında işlemiş oldukları kasten adam öldürme fiilinden hariç atılı örgüt üyeliği suçunda da kovuşturma yapılması gerekmektedir.”

İddianamede adı böyle kondu: ‘Levent Göktaş Silahlı Suç Örgütü’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!