İdlib, Kovid-19 dinlemiyor: HTŞ’den kışkırtma

Türk ve Rus askerlerinin M4 otoyolunda güvenliği sağlamasına karşı çıkan HTŞ'li teröristler ve destekçileri otoyola barikat kurmaya ve askerimizle karşı karşıya gelmeye devam ediyor.

İdlib, Kovid-19 dinlemiyor: HTŞ’den kışkırtma

Suriye’nin kuzeyinde Halep’i karadan Akdeniz’e bağlayan kritik M4 karayolunda terör örgütü HTŞ’ni kışkırttığı eylemciler, Türkiye-Rusya ortak devriyesine karşı eylem düzenledi.

Türk polisinin devriye rotasındaki protestocuları dağıttı. Neirab kasabasında yola bariat kuran eylemcilerin barikatı kaldırılırken bazı radikal grupların taş atarak karşı koymaya çalıştıkları görüldü.

Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un 5 Mart’ta Moskova’da imzaladığı mutabakat kapsamında M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in 2 km batısı) Ain-Al-Havr’a kadar olan kesimi boyunca Türk-Rus ortak devriyeleri başlatılmasına karar verilmişti.

Emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu, sosyal medya hesabından İdlib’de yaşananlara ilişkin paylaşım yaptı. Babüroğlu, “İdlib COVID19 dinlemiyor. Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) Türkiye-Rusya’nın ortak devriye faaliyetini engelliyor. HTŞ, Türkiye-Rusya’nın 5 Mart 2020’de anlaştığı M4 yolu kuzeyi/güneyinde 6 km.lik bölgede¨Güvenli Bölge¨ye karşı çıkıyor. İdlib her tür provokasyona açık bir çatışma alanı.” dedi.