İdlib’de hareketli gece: Çok sayıda şehit var

İdlib'de TSK unsurları hava saldırısına uğradı. Çok sayıda askerimiz şehit oldu.

İdlib’de hareketli gece: Çok sayıda şehit var

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 29 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. 36 askerimiz yaralanmıştır” dedi.

Saldırının Suriye ordusu tarafından yapıldığını belirten Doğan, şunları kaydetti:

Doğan, hastanelerde yaralılar için herhangi bir kan ihtiyacı olmadığını vurgulayarak, “Tüm tedbirler alınmıştır, tüm sağlık personelimiz görevi başındadır. Yaralılarımıza gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Hemşehrilerimden müsterih olmalarını bekliyorum ve hastanelerin etrafında herhangi bir yığılma olmamasını buradan istirham ediyorum.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU; NATO GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

RUS TELEVİZYONU: UÇAKLARIMIZA SALDIRI OLDU

Rus devlet televizyonu Perşembe günü Suriye’nin İdlib bölgesindeki Türk askeri uzmanlarının Rus ve Suriye askeri uçaklarını vurmak için omuz ateşli füzeler kullandığını söyledi.

Konuya ilişkin soru üzerine güvenilir kaynaklar, söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Ateşkesi sağlamak üzere İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde (İGAB) bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının, Rus savaş uçaklarını hedef aldığına yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan kaynaklar, Türk askerinin hiçbir şekilde Rus askerlerini ve Rus uçaklarını hedef almadığını belirtti.

Türkiye ve Rusya’nın arasında sıcak çatışma çıkarmak isteyen silahlı muhaliflerin provokasyonundan çekiniliyor.

24 Kasım 2015’te FETÖ girişimiyle bir Rus uçağının Türk F-16’ları tarafından düşürülmesi, iki ülke arasında yaşanan en büyük krize neden olmuştu. Hükümet, öldürülern Rus askerin ailesinden özür dilemişti.

ACİL GÜVENLİK ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Beştepe’de Suriye/İdlib ile ilgili acil güvenlik toplantısı düzenledi. 2 saat süren toplantı sonrası açıklama yapılmadı.

Öte yandan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da CHP MYK’sını acil olarak toplayacağı belirtildi.

Erdoğan, Meral Akşener ile telefonda görüştü. Akşener programını yarıda kesip Ankara’ya hareket etti.

DRONE DÜŞÜRÜLDÜ İDDİASI

Suriye Hava Savunma Teşkilatı, İdlib’de Türk drone’unun düşürüldüğünü iddia etti.

RUS DIŞİŞLERİNDEN SUÇLAMA

Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmelerle ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye’yi “isyancılara silah desteğinde bulunarak Suriye anlaşmasını ihlal etmekle” suçladı.

İSRAİL KUNEYTRA’YI VURDU

Suriye devlet ajansı SANA, İsrail’e ait helikopterlerin ülkenin güneyinde Kuneytra iline bağlı Kahtaniye ve Hurriye bölgelerindeki Suriye ordusu hedeflerine saldırdığını duyurdu.

Ajansın haberinde, 3 askerin yaralandığı bilgisi yer aldı.

Ajans, ayrıca roketlerin Golan Tepeleri’nden ateşlendiğini kaydetti.

ABD’DEN ‘MUHALİFLERE’ MANPAD

8 Aralık 2016’da ABD Senatosu’nda kabul edilen 2017 yılı bütçe tasarısına eklenen bir maddeyle, Suriye’deki ‘muhalif’ gruplara, genel adının İngilizce kısaltması MANPAD olan, omuzdan havaya atılan taşınabilir hava savunma füzelerinin verilmesi yasalaşmıştı. ÖSO’ya bağlı grupların yanısıra PYD’li teröristlerde de MANPAD’lara rastlanmıştı.