'İdlib'te deniz derya briket ev'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin İdlib'te yaptığı briket ev sayısının Ocak ayı sonunda 30 bini bulacağını söyledi.

'İdlib'te deniz derya briket ev'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Deniz Feneri Derneği'nin "1000 Şehide 1000 Su Kuyusu" projesine destek amacıyla düzenlenen serginin açılışında konuştu.

Geçen hafta İdlib'e gittiğini anımsatan Soylu, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz ile dernek temsilcilerinin de orada bulunduğunu söyledi.

Soylu, 61 günde yaklaşık 7 bin briket evin yüzde 80'inin tamamlandığını dile getirerek, "Deniz derya briket ev. Hayatımda böyle bir şey görmedim. Demek ki gönül yapmak isteyince Allah yapmanıza hem izin veriyor hem de önünüzü açıyor. Şu anda orada 52 bin 800 briket ev taahhüdü var. Ocak sonu itibarıyla 30 bini tamamlanıyor" dedi.

Milletin, devletin ve sivil toplum kuruluşlarının elinin İdlib'de olduğunu söyleyen Soylu, "Hem milletimizin hem devletimizin hem de sivil toplum kuruluşlarımızın eli orada. Biz yanı başımızdayken oradaki fotoğrafı görüyoruz ve oraya elimizi uzatıyoruz. Binlerce tır silah ve mühimmat gönderilmiyor oraya, binlerce tır giyecek, yiyecek, sağlık ve insani malzeme gönderiliyor. Bizim Amerika'dan, Avrupa'dan ve Batı'dan tam anlamıyla farkımız budur." dedi. 

Bakan Soylu, Deniz Feneri Derneği'nin Afrika'da su kuyusu projesi yürüttüğünü de söyledi. Soylu, "Açılan, tamamlanan, biten kuyu sayısı neredeyse 100'e yaklaştı. Diğerlerinin de fizibilite ve açılma çalışmaları devam ediyor" dedi.