İHD Başkanı'ndan FETÖ güzellemesi

PKK lehine çalışmalar yürütmeleriyle bilinen İnsan Hakları Derneği'nin Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, FETÖ için, "Bu camianın bu süreci bu kadar acı bir şekilde yaşaması hakikatten hepimizi çok üzdü” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İHD Başkanı'ndan FETÖ güzellemesi
İHD Başkanı'ndan FETÖ güzellemesi

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, FETÖ’ye yakın kronos haber sitesine konuştu. Türkdoğan, “Hak arama bir insan hakları bilinci ve kültürünün gelişimini gerektirir. Aynı zamanda kültürel bir durumdur. Dolayısıyla kültürün oluşması zaman ister. Davranış değişikliği ister. Bu camianın (FETÖ) bu kadar acı, bu süreci bu kadar acı bir şekilde yaşaması hakikatten hepimizi çok üzdü” ifadelerini kullandı.

FETÖ'cülere “rövanşist” bir yaklaşımla yaklaşıldığı savunan Türkdoğan, “Acı yaşadılar. Bu acı onlara birçok şey öğretmemiştir diye düşünüyorum. Dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu, her koşulda hak aramanın ne kadar önemli olduğunu öğretmiştir. Bugüne kadar hak arayan insanlara bakış açılarını değiştirdiğini, değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi işkenceyle tanışmaları insan onurunun ne kadar önemli olduğunu hatırlatmıştır” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’Yİ İYİ TANIMAMIŞLAR’

“Handikapları oldu. Devleti tanıyorlardı veya tanıdıklarını zannediyorlardı. Devlet bir organizasyon, bir canlı organizasyon gibi düşünün. Bugün sizsiniz, yarın öbürü. Sizin değil” diyen Türkdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu ülkede devlet kimsenin değil. Bazen ‘ben devletim’ diyor ya birileri, devlet mevlet değilsin, sadece bir piyonsun. Orda yanılgıya düştüler kanaatimce: ‘Acı yaşayacağız ama bu süreci atlatacağız, ileride tekrar haklarımız verilecek’ diye düşündüler. Fakat yanıldılar. 12 Eylül yaşandı bu ülkede. Sadece üniversiteden atılan insanların göreve dönmeleri 10 yıl sürdü. Dolayısıyla geçmiş süreçten ders çıkarmak gerekiyordu. Bir de Türkiye’yi iyi tanımamışlar. Türkiye, aynı zamanda NATO’nun bir kanat, bir cephe ülkesi. Yani bir şeyler olduğunda her zaman NATO’daki illegal yapılanmalar işin içerisine girer. Türkiye’nin bir ittihatçı geleneği var, onu unuttular. Bu ittihatçılık çok güçlüdür, bugün bile.”