İhraç girişiminde Kaftancıoğlu’nun parmağı mı var?

CNN Türk yayınına katılmamasına rağmen disipline verilen CHP'li isimlerden, eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Sevigen, Canan Kaftancıoğlu'nun adayının karşısına aday çıkarıp kazandıklarını söyledi. O kongrenin kayıtlarının da flash belleğe yüklenerek genel merkeze gönderildiğini belirtti.

İhraç girişiminde Kaftancıoğlu’nun parmağı mı var?

Ümit Kocasakal ve İrem Çiçek, CHP’nin CNN Türk boykotuna rağmen programa katıldıkları için disiplin kuruluna sevk edilmişlerdi. Disipline sevk edilen üçüncü isim ise CHP’de uzun yıllar Genel Başkan Yardımcılığı, devlet bakanlığı ve milletvekilliği yapmış Mehmet Sevigen’di.

CNNTÜRK’E ÇIKMAMIŞTI

Sevigen CNN Türk yayınına katılmamış, yaklaşık iki ay önce A Haber’in yanı sıra aralarında CEM TV’nin de bulunduğu 7 televizyon kanalına konuk olmuştu.

Sevigen’in CNN Türk boykotunu delmemesine rağmen disipline sevk edilmesi dikkat çekti. Neden kendisinin de hedef alındığıyla ilgili Sevigen, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na işaret etti. İki hafta önce Gaziosmanpaşa ilçe kongresinde Kaftancıoğlu’nun adayının karşısına aday çıkardıklarını ve kazandıklarını belirten Sevigen, o kongrede yaptığı konuşmanın flash bellek içinde genel merkeze gönderildiğini belirtti.

Sabah’ın sorularını yanıtlayan Sevigen “Beni hem Libya konusunda yaptığım konuşma hem de A Haber’e çıktığım için ihraç ediyorlar. A Haber’le ilgili genel merkezin bir yasak getirdiğini duymadım. Libya konusunda Antalya Milletvekili ve eski Genel Başkanımız Deniz Baykal da benzer ifadeler kullanıp, anlaşmayı olumlu bulduğunu ifade eden açıklamalar yaptı. Bu bir ihraç sebebi olmamalı” dedi.

FETÖ YÖNTEMİYLE…

İlçe kongresinde İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun çıkardığı adayın karşısına aday çıkarıp, kazandıklarını belirten Sevigen, “Benim kongrede yaptığım konuşmayı FETÖ yöntemiyle flash belleğe yükleyerek genel merkeze göndermişler. Bu yöntemi FETÖ’cüler kullanırdı. İsimsiz mektuplar, ihbarlarla insanların hayatlarını kararttılar. Ben o kongrede doğruları söyledim. Denizcilikten Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptığım için Libya anlaşmasını doğru bulduğum bir konuşma yaptım. Türkiye’nin milli menfaatine olan bu anlaşma acaba kimleri rahatsız etti. KKTC’de bugün yaşadıklarımız ortada. Benim mücadelem CHP’yle değil, CHP’yi ‘Kapatılsın. Dernek olsun’ diyerek ele geçirenlerle” dedi.

BİZİM SAYEMİZDE KOLTUKLARINDA OTURUYORLAR

12 Eylül darbesiyle birlikte kapatılan CHP’nin 1991 yılında yeniden kurulmasıyla birlikte partiye geçen üç milletvekilinden birisi olduğunu belirten Sevigen, “1991 seçimlerinde DSP’den milletvekili seçilerek TBMM’ye giren 7 milletvekilinden birisi de bendim. 9 Eylül 1992’de yasak kalkınca CHP’nin DSP’yle birleşmesi bir hayli tartışıldı. Rahşan Ecevit karşı çıkınca benimle birlikte Bartın Milletvekili Hasan Akyol ve Edirne Milletvekili Hasan Basri Eler istifa ederek CHP’nin kurucu milletvekilleri olduk. CHP 15 Eylül 1981 yılında kapatıldıktan 9 yıl sonra açılmıştı. Atatürk’ün kurduğu partinin yeniden açılması Türkiye’de hepimizi heyecanlandırmıştı. Bu arkadaşlar koltuklarında oturuyorlarsa bizim sayemizde oturuyorlar” diye konuştu.