İkamet izin belgeleri 'renk'lendi: Türk soylulara turkuaz, diğerlerine bordo

Türkiye’deki yabancılara yönelik düzenlenen ikamet izin belgelerinin tasarımında değişikliğe gidildi.

İkamet izin belgeleri 'renk'lendi: Türk soylulara turkuaz, diğerlerine bordo

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Türkiye’deki yabancılara yönelik düzenlenen ikamet izin belgelerinde değişiklik yapıldı. Buna göre eskiden yalnızca bordo olan belgeler artık turkuaz ve bordo olarak ikiye ayrılacak.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, “Türk soylu yabancıların” ikamet izin belgeleri turkuaz, “diğer soylu yabacıların” ise bordo olacak.

Yeni belgelerin basım işlemi 1 Ocak 2021 tarihinde başlatılırken, eski belgeler ise bitiş tarihine kadar geçerliliğini koruyacak.

Düzenleme, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Konuyla ilgili 25 Aralık 2020 tarihinde ilgili kurumlara bilgi verildi. 

GEREKÇE ‘SAHTECİLİĞİN ÖNLENMESİ’

Düzenlemenin gerekçesi olarak da “ikamet izin belgelerinde sahteciliğin önlenmesi, mal ve hizmet alımlarında tasarruf sağlanması” hedefleri gösterildi.

MEB’DEN OKULLARA BİLGİLENDİRME YAZISI

Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı da okullara ve Bakanlığa bağlı kurumlara 20 Ocak 2021 tarihinde bilgilendirme yazısı gönderdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü Sadri Şensoy tarafından gönderilen yazıda, “Bilgilerinizi ve Genel Müdürlüğümüzce düzenlenmekte olan ve mevzuat gereğince ‘İkamet İzin Belgesi’nin geçerli kimlik belgesi olarak kabul edildiği sınavlarda görev alan/alabilecek tüm personel ile ilgili kurum ve kuruluşlara (Özel MTSK Müdürlükleri, Mesleki Eğitim Merkezleri ve benzeri kurum ve kuruluşlar) bilgilendirme yapılması hususunda gereğini arz/rica ederim” ifadeleri kullanıldı.