İki ay sonra sokağa çıktılar

Koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı ardından 50 gün sonra bugün 4 saatliğine sokağa çıkma izini verildi. Saat 11.00'da başlayan izinle 65 yaş ve üzeri vatandaşlar sokağa çıktı. 4 saatlik serbestlikten memnun olduklarını belirten vatandaşlar serbestliğin sona ermesiyle evlerine döndüler.

İki ay sonra sokağa çıktılar

Sultangazi meydanına gelenlerden bazıları koşarken, bazıları yürüyüş yaptı. Beyoğlu’nda da 65 yaş ve üstü bazı vatandaşların, çıkış saatleri olan 11.00’i beklemeden evlerinden dışarı çıktıkları görüldü.

Kasımpaşa’da uygulamadan bir saat erken sokağa çıkan 93 yaşındaki yaşlı adamın ağzını ve burnunu ıslak mendille kapattığı ve gerekli önlemleri almadan sokakta yürüdüğü görüldü.

Dolapdere’de yine bir saat erkenden sokağa çıkan ve dışarıda görüntülenen bir kişi “Evim hemen burada, bir hava alayım dedim. Elli gündür evdeyim, mağduriyetim var”dedi.

ADIYAMAN

Adıyaman’da, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar saatlerin 11.00’i göstermesiyle dışarı çıktı.

Günler sonra evlerinden çıkan vatandaşlar, yürüyüş yapıp, parklarda vakit geçirdi. Sokağa çıkanların maske taktıkları ve parklarda da sosyal mesafe kuralına dikkat ederek birbirleriyle sohbet ettikleri görüldü.

Günler sonra dışarı çıktıkları için mutlu olduklarını belirten 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, herkesin tedbirli olmasını istedi.

ANTALYA

Antalya’da, 65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının 4 saatliğine kaldırılmasıyla, 50 gündür evde kalan vatandaşlar, denizi izlemek için seyir terasına geldi.

Seyir terasına ilk gelen Salime Gün’ün (74) Anneler Günü’nü kutlayan polis ekipleri, kadına gül verdi. Gün, “Bunaldık 2 aydır evde. Kendimi nasıl dışarıya attığımı bilemedim. Çıktım yürüyüş yapıyorum, denizi görmeye geldim. Yüce mevlam, bu belayı bir an önce başımızdan defetsin. Şu anda hastanede görev yapan hemşireleri, doktorları görünce ağlıyorum. Evlerine bile gidemiyorlar, bu şekilde insanlar yaşayamaz” dedi.

Yasak sürecinde de dışarıya çıktığını söyleyen Erdoğan Gönüllü (78), “Evde kaldığım süreçte evimin arkasında spor yaptım. İzin verildiği için mutluyum. Bu hastalığı asıl bulaştıran gençler. Bugüne kadar da polisimize zahmet vermemek için alışverişimi kendim yapıyordum” dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da saat: 11.00’i gösterirken, 50 gündür evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü ve kronik hastalar, dışarıya akın etti.

50 günden sonra evinden çıktığını anlatan Mehmet Emin Ceylan (70), kendilerine böylesi bir imkanı sunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür etti.

GAZİANTEP

Gaziantep’te saat 11.00’da başlayan izinle 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 50 günlük sürenin ardından sokağa çıktı. Kentin simgesi olan tarihi Antep Kalesi çevresi ve parklara gelen vatandaşlardan bazıları spor yaparken, bazıları da arkadaşları ile sosyal mesafe kuralına uyarak sohbet etti.

Uzun sürenin ardından sokağa çıktıkları için heyecanlı olduklarını söyleyen vatandaşlar, herkesi alınan tedbirlere uymaya davet etti.

SİVAS

Sivas’ta da saat 11.00 itibariyle bu yaş grubundakiler kendilerini sokağa attı. Vatandaşların genellikle kent meydanı ile 15 Temmuz Şehitler Meydanı’ndaki banklarda oturdukları gözlendi.

‘EVDE OLMAK ÇOK SIKICI’

Uzun zamandır evde olduğunu ve çok sıkıldığını belirten Halil İbrahim Yılmaz (75), “Bizim için iyi oldu. 50 gündür içerideydik. İzin verdiler bize. Bu karardan memnunum. Bu işin ağırlığını birilerinin çekmesi lazımdı. Ben yol boyu gezenlere kızıyorum. Alışveriş yaptım ve bir kaç yere uğradım. Dışarıyı göreyim dedim, kaslarım açılsın istedim” dedi. Ahmet Sancılı (65) ise, “Bugün için kısıtlama kalktı. Ben de güneşin bu güzel tadını çıkarmak için dışarıya çıktım. Evde olmak çok sıkıcı. Ama yapacak bir şey yoktur. Hava almak için çıktım” diye konuştu.

‘AYAKLARIMIZ AÇILDI’

Evde çok fazla kaldıklarını belirten Faruk Akbulut (77) da, “Bizi içeride çok tuttular. 65 yaş üstü insanların yürüyüş yapması lazım. Bizim için çok iyi oldu. Arkadaşlarla temiz hava alıyoruz. Ayaklarımız da açıldı” dedi. Hacı Mehmet Ayık (80) ise, “Bir kaç saat de olsa en azından ayaklarımız açıldı. Evde çürüdük. Ama her hafta böyle birşey yaparlarsa çok iyi olur. Ama büyüklerimiz de bizim menfaatimiz için uğraşıyorlar. Bizim de buna uymamız lazım. Sonuçta bizim için uğraşıyorlar” ifadelerini kullandı.

BURDUR

Ülke genelinde olduğu gibi Burdur’da da 65 yaş ve üstü kişiler, saat 11.00’den itibaren sokaklara çıktı. Özellikle Cumhuriyet Parkı’na gelenler, banklarda oturup, güzel havanın keyfini çıkardı. Dışarı çıkan yaşlılar, en çok yürümeyi ve arkadaşlarıyla sohbet etmeyi özlediklerini belirtti.

ANKARA

Saatlerin 11.00’i göstermesiyle Ankara’da yaşayan 65 yaş ve üstü kişiler, yaklaşık 2 ay sonra sokağa çıkmaya başladı. Çankaya ilçesindeki Dikmen Vadisi’ne gelenler, çimenlere oturup, fotoğraflar çektirdi. 50 günün ardından sokağa çıktıklarını belirten yaşlılar, mutlu olduklarını söyledi. Parka spor yapmaya gittiklerini belirten bazı kişiler ise koronavirüsün bir an önce bitmesi temennisinde bulundu.

ORDU

ORDU’da, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günde 65 yaş ve üzerindekiler, kısıtlı süre için dışarı çıkıp, sahil kesimlerine gitti. Boş sokaklarda da yürüyüş yapanlar, güzel havanın keyfini çıkardı.