İkizdere’de adrese teslim iş: Proje sahibi Bakanlık, adres Cengiz Holding! 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Rize İkizdere'de taş ocağı yapılmak istenmesine tepki göstererek, "İhale yapılmıyor, ÇED kararı yok, adrese teslim iş verilmiş. Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor." dedi. İkizdere'de yetkililerin halkı bilgilendirme toplantısında da gergin anlar yaşandı. Projeye tepki gösteren vatandaşlar toplantıyı terk etti. 

İkizdere’de adrese teslim iş: Proje sahibi Bakanlık, adres Cengiz Holding! 
İkizdere’de adrese teslim iş: Proje sahibi Bakanlık, adres Cengiz Holding! 

Öztunç, CHP'li bazı milletvekilleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İkizdere'de vatandaşların 13 gündür doğa katliamına direndiğini söyledi.

"İkizdere'deki taş ocağı tanıtımı için 400 sayfalık bir dosya hazırlandığını, burada peşkeşin belgesinin bulunduğunu" ifade eden Öztunç, şunları kaydetti:

‘ADRESE TESLİM İŞ VERİLMİŞ’

"Bu dosya, ÇED için önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmiş, bakanlık kabul etmemiş, daha sonra dosya Rize Valiliğine verilmiş. Dosyadaki ilginç taraf; proje sahibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görülüyor, proje sahibi bakanlık ise adres ve telefon bilgisinde bakanlığın olması gerekiyor. Ama adresinde, telefon ve e-posta bilgisinde Cengiz Holding var.

ÇED kararı yok. ÇED kararı olmadan ihale yapılamaz. İhale yapılmadan kime verildiği, hangi şirkete verildiği belli olmaz. İhale yapılmıyor, ÇED kararı yok, adrese teslim iş verilmiş. Başvuruyu bakanlık yapıyor, Cengiz Holding'in adresi çıkıyor. Bu belge, peşkeşin belgesidir, bir skandaldır."

‘HİLELİ YÖNTEMLE PARÇA PARÇA RUHSAT VERİYORLAR’

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise İkizdere'de organize bir suçun söz konusu olduğunu savunarak, "Bu nedenle İkizdere'de orman tahribatının önlenmesi, doğal su kaynaklarının, yabani hayatın yok edilmesinin önlenmesi ve buradaki faaliyetin durdurulması konusunda suç duyurusunda bulunduk. İkizdere'de, kamu imkanları suiistimal edilerek yolsuz bir şekilde taş ocağı ruhsatı verilmiş. Birden fazla yer ÇED raporuna tabi iken ÇED raporunu almamak için hileli yöntemle parça parça ruhsat veriyorlar." diye konuştu.

Konuşmasında İkizdere'den getirdiği balı gösteren Tanal, taş ocaklarının İkizdere vadisindeki balı da yok edeceğini ve gelecek nesillerin bu balı göremeyeceğini dile getirdi.

Tanal, "Oradaki insanların istedikleri; 'suyuma, arıma, balıma dokunma...' Vatandaşlar ağaçların kesilmemesini, yaşamın devamını istiyor." ifadesini kullandı.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA GERGİNLİK

Öte yandan, Rize'nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı bölge halkının mücadelesi devam ederken; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Rize Valili halkı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda gergin anlar yaşandı.

Bakanlığa bağlı Altyapı Geliştirme Müdürlüğü Genel Müdürü Yalçın Eyigün’ün katıldığı toplantıya gelen İkizdereliler projeye tepki gösterdi. Taş ocağının hayata geçmesi durumunda orman ve derelerinin yok olacağını belirten yore halkı, daha sonra toplantıyı terk etti.

‘HALKI KANDIRMAYIN’

Evrensel’in aktardığına göre, bölgede başka taş ocağı bulunmadığını söyleyen Eyigün’e tepki gösteren Avukat Yakup Okumuşoğlu, bölgede 4 tane taş ocağı bulunduğunu belirtti. Proje ile ilgili neden Çevre Değerlendirme Etki Raporu (ÇED) istenmediğini soran Okumuşoğlu’nun sorusu yanıtsız kaldı. Bölgede dere kalmadığını ifade eden Okumuşoğlu, “Dereyi çöp haline getirdiler. İki tane kepçe operatöründen başka kimse yok. Mühendis bile gönderilmemiş” dedi. Yenigün’ün projenin iki buçuk yıl süreceğini söylemesine tepki gösteren Okumuşoğlu, hiçbir taş ocağının bu kadar kısa süreliğine açılmayacağını dile getirdi.

Okumuşoğlu, genel müdüre “Keşke gelip derenin halini görseydiniz. Bizi kandırmakla işlerin yürümeyeceğini anlardınız” diye seslendi. Ağaçların, içme sularının yok olduğunu belirten yurttaşlar, projenin durdurulması için mücadele edeceklerini vurgulayarak toplantı salonunu terk etti.

‘BAKANLIĞI CENGİZ İNŞAATA MI BAĞLADINIZ?’

Avukat Okumuşoğlu’nun köylüleri ikna etmek için gelen yetkiliye “Bakanlığı Cengiz İnşaata mı bağladınız? Bu devlet Cengiz İnşaattan mı ibaret? Arhavi'de Cengiz, Pazar'da Cengiz, İkizdere'de Cengiz inşaat.” diye seslendi.

İşte o anlar: