‘İktidar ve muhalefete rağmen…’ Amiral Cem Gürdeniz’den ‘TCG Anadolu’ çağrısı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim TCG Anadolu, demirlediği Alsancak Limanı'nda İzmirlileri ağırlamaya başladı. Savaş gemisine halkın yoğun ilgisini değerlendiren Amiral Cem Gürdeniz, "İktidarın gemiyi seçim enstrümanı gibi kullanmasına, muhalefetin gemiyi küçük görmesine rağmen halk gerçekte bu gemiyi gösterdiği büyük sevgi ve ilgi ile sahiplenmiştir." ifadelerini kullandı. Gürdeniz yurttaşları gemiyi gezmeye çağırdı.

featured

Hizmete 10 Nisan’da alınan ve 17 Nisan’da İstanbul’daki Sarayburnu Limanı’nda vatandaşların ziyaretine açılan TCG Anadolu, Çanakkale Boğazı’ndan geçerek ulaştığı Alsancak Limanı’nda İzmirliler tarafından heyecanla karşılandı.

Basın brifinginin ardından halk ziyaretine açılan TCG Anadolu, kapılarını açtığı ilk andan itibaren her yaştan İzmirlileri ağırlamaya başladı.

İstanbul programı süresince 140 bin 55 kişiyi misafir eden TCG Anadolu’yu gezmek isteyen İzmirliler, uzun kuyruklar oluşturdu.

Alsancak Limanı’ndan 1. Kordon’daki yeşil alan girişine kadar sıranın kendilerine gelmesini bekleyenler gruplar halinde gemiye alındı.

Gemide Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma ve kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA’nın yanı sıra kısa süre önce testler için Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilen milli ana muharebe tankı Yeni Altay da gösterime sunuldu.

İstanbul ve İzmir halkının gemiye yoğun ilgisini Twitter hesabından değerlendiren Amiral Cem Gürdeniz, hükümetin gemiyi seçim enstrümanı kullanmasını, muhalefetin de gemiyi küçük görmesini eleştirerek, yoğun ilginin halkın donanma sevgisini gösterdiğini söyledi.

‘MEYDAN OKUMANIN TEZAHÜRÜ’

Gürdeniz “TCG Anadolu Kurtuluş Zaferinin kalesi İzmir’de . Bu gemiyi İstanbul’da 150 bin kişinin gezmesi halkın donanma sevgisi ve güçlü savaş gemisi özleminin bir göstergesidir. İktidarın gemiyi seçim enstrümanı gibi kullanmasına, muhalefetin gemiyi küçük görmesine rağmen halk gerçekte bu gemiyi gösterdiği büyük sevgi ve ilgi ile sahiplenmiştir. Bu ilgi mavi vatanı sahiplenme ve denizcileşme arzusunu da yansıtmaktadır. Bu ilgi başta ABD ve AB olmak üzere NATO müttefiklerimiz tarafından Akdeniz ve Ege’de karaya itilmeye bir nevi meydan okumanın da tezahürü olmuştur. “ ifadelerini kullandı.

‘MAVİ VATAN’IN DEV KORUYUCUSU İLE TANIŞIN’

Gürdeniz şöyle devam etti:

“Yurttaşları gemiyi gezmeye çağıran Gürdeniz “Kimsenin şüphesi olmasın, bu gemi sonsuza kadar Atatürk ruhunu yansıtacaktır.. İzmir halkına tavsiyem İzmir’in dağlarında açan çiçekleri TCG Anadolu’ya taşıyın. Gemiyi gezin. Cumhuriyet donanmasının Atatürk’ün ölümsüz ruhu ile çelikleşen, mavi vatanın dev koruyucusu ile tanışın.”

TCG ANADOLU

Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahip.

Uçuş güvertesinin yer aldığı gemiye aynı anda 6 helikopter iniş ve kalkış yaparken SİHA’lar da konuşlanabiliyor. 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu’da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.

TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve kontrol gemisi görevlerinde de kullanılabilecek. 27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunuyor.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 muhtelif araç taşıyabilme özelliğine sahip.

TCG Anadolu, yakıt ikmali yapmaksızın Türkiye’den Japonya ya da Avustralya’ya intikal edebiliyor.

 

‘İktidar ve muhalefete rağmen…’ Amiral Cem Gürdeniz’den ‘TCG Anadolu’ çağrısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bu gemi ne iktidarın ne muhalefetin bu gemi TÜRK Milletinindir. Parası Halkımızdan çıkıyor. Halkımız için yapılmıştır Şu yada bu kişilerin seçim malzemesi olsun diye yapılmadı. İktidar da biz yaptık diye böbürlenmesin. Halka hizmet etmek onların görevi onun için oy isteyip bazı imtiyazlara sahip oluyorlar.Ayrıca imalatında farklı düşüncede idi şimdi kullanım şekli farklı denmesin sonuçta işe yarar bir şey yapılmış. Her türden emeği geçenlere selam olsun ellerine zihinlerine ALLAH cc zeval vermesin sağolsunlar 🙏👏

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!