İlaç şirketleriyle ilgili skandal iddia

ABD'de yayın yapan Mother Jones isimli bir dergi, ilaç firmalarının bazı ilaçları bulmuş olmalarına rağmen piyasadan gizleyerek piyasada olan ilaçtan kar etmeye devam ettiğini yazdı. Bu iddiayı Prof. Dr. Mustafa Çetiner değerlendirdi. Bunun akla uygun olmadığını söyledi.

İlaç şirketleriyle ilgili skandal iddia

Mother Jones'ın iddiası gündem oldu. Bazı hastalıkların tedavilerinin bulunduğunu ancak ilaç firmalarının tedavileri piyasaya sürmediklerini öner sürdü. Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner bu iddiayı değerlendirdi. "Firmaların tedavileri bilip bunları saklıyor olması iddiası, bana göre gülünç bir iddiadır.

CNN Türk'te yer alan habere göre ilaç firmaları ile ilgili bu ve buna benzer iddialar uzun yıllardır dile getiriliyor. Özelikle kanser alanında kanserin tedavisini bulduğu ama daha fazla para kazanmak için sakladığı iddiaları ortaya atılmıştı. Hatta geçtiğimiz yıllarda Cancer dergisinde bununla ilgili makale çıktı ve en büyük kanser yalanlarından biri olarak anlatıldı" dedi. ABD'de yayın yapan Mother Jones dergisi, Ağustos 2020 sayısında 1990'ların sonunda bir ilaç şirketi AIDS'in yayılmasını durduran TDF bazlı bir ilaç piyasaya sürdüğünü ve bu ilaçtan ilk yıl 570 milyon dolar kar ettiğini açıkladı.

Ancak bu ilaç şirketinin araştırmacıları, 2001 yılında bu ilaçtan 10 defa daha etkin TAF bazlı yeni bir ilaç buldu. Şirket bu ilacın piyasaya sürülmesini, "Araştırmalar durduruldu" diyerek 6 yıl geciktirdi. Böylece bu şirket bir önceki TDF bazlı ilacı piyasada tutarak, 2010 yılına kadar 60 milyar dolar kar etti.

Prof. Dr. Mustafa Çetiner, son dönemde tartışılan koronavirüsün ilacının bulunduğu ancak saklandığı iddiasını ise akıl dışı bulduğunu belirtti. "Kesin tedaviyi bulmak ilaç firmalarını öne çıkaran bir durum" diyen Çetiner, özellikle salgın nedeniyle ilaç firmalarının kötü etkilendiğini söyledi.