İletişim Başkanı Altun’un evinin fotoğraflanmasına soruşturma başlatıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Kuzguncuk'taki evinin fotoğraflanmasıyla ilgili hakkında 'özel hayatın gizliliğini ihlal' suçlamasıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş'ın 'İnşaat var mı diye fotoğraf çektim' dediği iddia edildi.

İletişim Başkanı Altun’un evinin fotoğraflanmasına soruşturma başlatıldı
FOTO: KILIS – DHA\n

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğrafının izinsiz çekilmesine ilişkin, aralarında CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın da bulunduğu 3 kişinin ifadesi alındı.

İddiaya göre olay şöyle gelişti:

Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin önünde koruma görevinde bulunan Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Büro Amirliği ekibi, buraya araçla gelen 3 kişi tarafından izinsiz olarak evin fotoğraflarının çekildiğini görüp müdahale etti. Polisin uyardığı kişilerden biri, “CHP Üsküdar İlçe Başkanı olduğunu ve sonraki günlerde yeniden geleceklerini” söyleyerek, ihtara rağmen yanındakilerle evin önünden ayrıldı. Olayı tutanağa geçiren koruma ekibi, durumu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine bildirdi.

Yapılan çalışma sonucu, söz konusu kişilerin kimlikleri tespit edildi. Aralarında CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın da olduğu 3 kişi hakkında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan soruşturma başlatıldı.

Özçağdaş ve yanındaki 2 kişi, telefonla aranarak emniyete çağrıldı. Avukatlarıyla emniyete gelen 3 kişi, ifade işlemlerinin ardından savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Özçağdaş’ın ifadesinde, “İnşaat var mı diye fotoğraf çektim” dediği iddia edildi.

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI İNCELEME BAŞLATTI

Bu arada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili inceleme başlattı.

Cumhuriyet gazetesinde 16 Nisan tarihli bir haberde ‘Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’na ait meskenin adres bilgilerinin yayımlandığı ve sosyal medya üzerinden sistematik olarak dolaşıma sokulduğu’ iddiasıyla soruşturma başlatan başsavcılık, Altun’un evinin fotoğrafının CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi tarafından izinsiz çekildiği iddialarını da soruşturacak.

‘Altun’un adres bilgileri yayımlanarak bu bilgilerin sosyal medya üzerinden sistematik olarak dolaşıma sokulduğu ve kamu görevlisinin ailesiyle birlikte can güvenliğinin tehlikeye atıldığı’ iddiasıyla yürütülen Cumhuriyet gazetesi soruşturmasına ek olarak, dün geceki olayın da aynı kapsamda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelendiği belirtildi.

‘FOTOĞRAF ÇEKMEDİM KAÇAK İNŞAATI KONTROL ETTİM’

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Evin fotoğrafını çektiğim, uyarıldığım, kaçtığım, yakalandığım YALAN. O sokaktan geçen herkesin gördüğü yere baktığım DOĞRU. Kaçak inşaat yapılıp yapılmadığını kontrol ettiğim ve yeniden gidip bakacağım DOĞRU. Üsküdar’ın hiçbir noktasında kent suçlarına izin vermeyeceğim DOĞRU” ifadelerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU: PARTİ TALİMATIYLA GİTTİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamayla ilçe başkanı Özçağdaş’a sahip çıktı. Kaftancıoğlu, “CHP ilçe başkanına kamunun malını koruduğu, halkın hakkını hukukunu gözettiği için kimse dokunamaz. Devletin nüfuzu halkın hakkını korumak için var ve bunu isteseniz de istemeseniz de öğreneceksiniz! Şehir eşkiyası hukuk tanımayıp kaçak iş yapanlara denir bunu da öğreneceksiniz!” dedi.

Kaftancıoğlu, Sabah gazetesinin “CHP’den yeni provokasyon” başlıklı haberini paylaşarak “Ahlaksızlığınız ve yalanlarınızda boğulacaksınız çok yakında.. CHP ilçe başkanı görevini yaparak ve partisinin talimatıyla inşaatın yasak olduğu arsayı kontrol etmek için gitmiştir yine gidecektir. Saklayacak bir şeyleri olanlar panik yaparlar Sakin olun beyler” ifadelerini kullandı.