İlham Aliyev: Türkiye çatışmada taraf değil

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ''Türkiye çatışmada taraf değil. Türkiye'nin bölgedeki rolü istikrar sağlanması için. Karabağ'da görev yapan F-16 uçağı yok'' açıklamasında bulundu.

İlham Aliyev: Türkiye çatışmada taraf değil
İlham Aliyev: Türkiye çatışmada taraf değil

Rus devlet televizyonu Rossiya 1’e konuşan İlham Aliyev, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki çatışmanın taraflarından biri olmadığını, Ankara’nın bölgedeki rolünün istikrar kazandırmayı amaçladığını ifade etti.

Ankara’nın Bakü’ye sadece manevi destek verdiğine dikkat çeken Aliyev, şunları söyledi:

“Türkiye’nin bölgedeki rolünün istikrar kazandırmaya yönelik olduğu görüşündeyim. Türkiye bizim kardeş ülkemiz, müttefikimiz. Dünya toplumu Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırdığını öğrendiği ilk saatten itibaren, Türkiye Cumhurbaşkanı diğer önde gelen isimler düzeyinde uluslararası hukuku desteklemek adına açıkça Azerbaycan'ı desteklediğini açıkladı.”

'TÜRKİYE TARAFLARDAN BİRİ DEĞİL'

Aliyev, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki çatışmanın taraflarından biri olmadığının altını çizerek:

“Dayanışma ve destekleri için Türk devletine ve halkına minnettarız. Türkiye bu çatışmaya başka herhangi bir sıfatla katılmıyor. Ve Ermeni tarafının Türkiye'nin çatışmaya taraf olarak katıldığına dair yaydığı tüm söylentiler kışkırtıcı nitelik taşıyor, yani şu anda kabul edilen şekliyle yalan haber” dedi ve ekledi:

“Türkiye'nin çatışmaya dahil olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Ve böyle bir ihtiyaç da yok.”

'KARABAĞ'DA TÜRK UÇAKLARI YER ALMIYOR'

Bakü’nün Ermenistan’a ait olup düşürülen uçak hakkında bilgi sahibi olmadığını söyleyen Aliyev, “Böyle bir bilgiye sahip değiliz. Kısa bir süre önce medyada böyle bir haberin olduğu rapor edildi. Onu doğrulayan herhangi bir şey yok. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçakları çatışmalarda kesinlikle yer almıyor” ifadelerini kullandı.

'SURİYELİ MİLİTAN HABERİ YALAN'

Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda Suriyeli militanların olmadığını vurgulayan Aliyev, ilgili soruya şu yanıtı verdi:

“Hayır, bu da sıradaki yalan haber. Orada Suriyeli militan yok, bunun herhangi bir belgesi, herhangi bir kanıtı yok. Bu konu Ermeni propagandası tarafından yayılıyor, farklı sitelerde ve medya araçlarında yayınlanıyor.”

Aliyev, “Buna herhangi bir gereklilik de yok, Azerbaycan’ın iyi hazırlanmış bir ordusu ve çok büyük bir seferberlik rezervi bulunuyor. Daha dün kısmi seferberlik ilan ettim, on binlerce yedek askeri silah altına alıyoruz ve Ermenistan’ın 2 milyonluk nüfusuna karşı 10 milyonluk nüfusumuz ile insan kaynağına ihtiyacımız yok” diye konuştu.

____

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Veryansın TV'nin mobil uygulamasını indirin.

Google Play Store'den indirmek için tıklayın

Apple App Store'den indirmek için tıklayın