İlim Yayma Vakfı’ndan büyükelçiliğe

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan büyükelçi atamaları arasında dikkat çeken isimlerden biri de Prof. Dr. Hamit Ersoy. Eski RTÜK üyesi Ersoy, İlim Yayma Vakfı’na ait İstanbul Zaim Üniversitesi’nin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin yönetiminde yer alıyor.

İlim Yayma Vakfı’ndan büyükelçiliğe

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan büyükelçi atamaları gündemin ön sıralarında.

Diplomat kökenli olmayan isimlerin de atanması tartışmalara yol açarken İlim Yayma Vakfı bağlantılı atama gözlerden kaçtı.

Prof. Dr. Hamit Ersoy, Katar'dan sonra GSMH ölçütüne göre Dünya'nın en zengin ikinci ülkesi olarak kabul edilen Brunei Sultanlığı’nın başkenti Bandar Seri Begavan’a büyükelçi olarak atandı.  

Ersoy’un İlim Yayma Cemiyeti’nin vakfı ile bağlantısı dikkat çekiyor.

İlim Yayma Vakfı’na ait İstanbul Zaim Üniversitesi’nin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin yönetiminde yer alan Ersoy, üniversite bünyesinde öğretim üyesi olarak ders veriyor.

Ersoy’un vakfın 8 numaraları kurucusu olan Sabahattin Zaim ile de ilişkisi göze çarpıyor. 

Sosyal medya hesabı Twitter'dan vefat eden Zaim'le çektirdiği fotoğrafı paylaşan Ersoy, aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) kurucuları arasında. Hamit Ersoy, bir dönem RTÜK Üyeliği de yaptı.

ABD’NİN ‘KOMÜNİZMLE MÜCADELE’ KURULUŞLARINDAN

İlim Yayma Cemiyeti 17 Ekim 1951 günü ‘Milli ve manevi değerleri korumak’ iddiasıyla İstanbul’da kuruldu. Cemiyetin en önemli amaçlarından birisi İmam Hatip Okulları açtırmak ve buralarda okuyan öğrencilere burslar vermek. Cemiyet, Demokrat Parti döneminde Başbakan Adnan Menderes tarafından desteklendi. AKP döneminde “Kamu Yararını Gözeten Dernek” statüsü kazandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Üstün Hizmet Plaketi’ verildi.

İlim Yayma Cemiyeti’nin ön ayağının Komünizmle Mücadele Derneği olduğu belirtiliyor. FETÖ lideri Fetullah Gülen de Erzurum’da Komünizmle Mücadele Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştı.

CIA BELGELERİNDE İLİM YAYMA CEMİYETİ

Cemiyet ayrıca CIA’nın 10 Kasım 1953 tarihli raporunda şöyle anlatılıyor:

“İlim Yayma Cemiyeti, Arap Gizli Servisi’nin gizli adı olup, amacı, Arapçanın konuşulması ve yazılmasının yasak olduğu tüm ülkelerde, imamları ve vaizleri eğitmek için gizli okullar kurarak, bu okulları fonlamaktır.”

KAMU KAYNAKLARINI EMİYORLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İlim Yayma Vakfı arasında 2 yıl önce yapılan prorokol ile Eyüp’te daha önce İSKİ’nin kullandığı Silahtarağa Caddesi’ndeki 7 katlı bina, Vakfa verilmiş ve cemaatin yurdu olmuştu.

2014 yılında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, birisi yurt diğeri de eğitim merkezi yapılmak üzere iki taşınmazı İlim Yayma Cemiyeti ve İlim Yayma Vakfı’na 25 yıllığına bedelsiz vermişti.

İlim Yayma Cemiyeti’nin Türkiye genelinde ortaöğretim ve yükseköğretim yurdu olarak hizmet veren 150’den fazla yurdu, yurtlarda on binlerce öğrenci bulunuyor.

WASHİNGTON’A ESKİ VEKİL MERCAN

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’nın kritik önemdeki temsilcilikleri arasında yer alan Washington Büyükelçiliği’ne Tokyo Büyükelçisi eski AKP milletvekili Murat Mercan atandı. Sabah yazarı Kerem Alkin OECD Daimi Temsilcisi, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da Tanzanya Darüsselam Büyükelçisi oldu.