İlk milli fırkateyn Türk donanmasında… Amiral Cem Gürdeniz’den çağrı: Bu gemi olmadan güçlük çekeriz

İlk milli fırkateyn TCG İstanbul, TCG Derya,TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi ve Marlin SİDA, Türk donanmasına teslim edildi. Söz konusu adımın Mavi Vatan için önemine işaret eden Amiral Cem Gürdeniz, en kısa zamanda TF2000 Hava Savunma Harbi Muhribi'nin de envantere katılması gerektiğini belirterek, "Bu gemi olmadan uzak denizlerde görev yapacak başta TCG Anadolu olmak üzere deniz görev gruplarımızın bölge hava savunmasını özellikle yoğun uçak ve SİHA saldırılarına karşı korumakta güçlük çekeriz" dedi.

featured

Yalova Sefine Tersanesi’nde ‘Mavi Vatana Güç: Yeni Deniz Platformları Teslimat Töreni’ düzenlendi.

Törende İstif Sınıfı Fırkateyn Projesinin ilk gemisi TCG İSTANBUL fırkateyni, Denizde İkmal ve Muharebe Destek Gemisi TCG DERYA, Lojistik Destek Gemisi TCG ARİF EKMEKÇİ ve MARLİN İnsansız Deniz Aracı Türk donanmasına teslim edildi. Her biri farklı görevlerde kullanılacak bu platformlar, Türk Deniz Kuvvetlerinin Mavi Vatan’daki gücüne güç katacak.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bugün sadece gemilerimizin teslimatıyla yetinmiyoruz, dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü aracımızı donanmamıza teslim ediyoruz.” dedi.

Erdoğan ayrıca şu ifadeleri kullanıldı:

“Günümüzde savunma alanında güçlü ve bağımsız olamayan milletlerin istikballerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir.

Bugün bölgemize uçak gemilerini göndererek İsrail yönetimine sınırsız ve şartsız destek verenleri hepimiz ibretle takip ediyoruz.

İnsan hak ve hürriyetleri konusunda sağa sola karne düzenleyenler, tam 105 gündür vahşice öldürülen çocukları, bebekleri, kadınları görmedi.

Günümüzün Führer’i Netanyahu’nun ve gözünü kan ve kin bürümüş ekibinin Filistin halkına yönelik soykırıma varan barbarlıklarını sadece izlemekle yetindiler.

2002 yılında savunma projelerimizin bütçe büyüklüğü 5,5 milyar dolarken, bugün aynı rakam 16 kat artışla yaklaşık 90 milyar dolara ulaştı.

Suriye ve Irak’taki terör bataklıkları tamamen kurutuluncaya kadar teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceğiz.” 

‘MAVİ VATANIMIZDA HER TÜRLÜ GÖREVİ BAŞARIYLA YERİNE GETİRECEK’

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, TCG Derya, TCG İstanbul, TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi ve Marlin SİDA’yı hizmete alma törenine şahitlik etmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkenin bölünmez bütünlüğü için yurt içinde ve sınır ötesinde çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Gürak, şunları kaydetti:

“Geçmişte parasını verip gemilerimizi alamadığımız bir dönemden, bugün icra ettiğimiz törenle kendi tersanelerimizde inşa edilen, dünyanın en modern harp gemilerini envantere aldığımız döneme ulaşıyor olmaktan ayrıca büyük gurur duyuyoruz. İnşa edilen bu gemiler sadece bir mühendislik başarısı değil, ülkemizi ve kahraman donanmamızı geleceğe taşıyarak Türk Deniz Kuvvetleri’mizin dünyanın önde gelen güçlerinden biri olma hedefine yönelik önemli bir merhaleyi geride bırakmamızı sağlayan müstesna eserlerdir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’mızın, ‘Mükemmel ve kadir olan Türk donanmasına sahip olmak esastır’ düsturu doğrultusunda envanterine alacağımız bu gemilerle donanmamız daha da güçlenerek mavi vatanımızda ve dünya denizlerinde kendisine verilecek her türlü görevi başarıyla yerine getirecek, denizlerdeki hak ve menfaatlerimizi koruyarak atalarımızdan aldığımız şerefli sancağı daha da yükseklere taşıyacaktır.”

‘DENİZDE KONUŞLANMA SÜRESİ ARTACAK’

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ise tamamı yerli imkanlarla tasarlanıp milli olarak inşa edilen modern platformlara yenilerini eklediklerini belirtti.

Muharip unsurlar arasında bulunan savaş sistemlerinin tamamına yakınını yerli imkanlarla, kendi ihtiyaçları doğrultusunda üretebildiklerini dile getiren Tatlıoğlu, Türkiye’nin, dünyada böyle yeteneklere sahip bir gemiyi bu yerlilik oranıyla üretebilen sınırlı sayıda ülkelerden olduğunu bildirdi.

Oramiral Tatlıoğlu, TCG Derya’nın sahip olduğu istisnai yeteneklerle deniz aşırı coğrafyalarda Türk donanmasına yakıt, mühimmat, onarım desteği ve ihtiyaç duyan diğer ikmal malzemelerini sağlayarak Deniz Kuvvetlerinin denizde konuşlanma süresini artıracağına dikkati çekerek, “Ayrıca önemi gittikçe artan insansız deniz sistemlerinin Deniz Kuvvetlerimize kazandırılması anlamında bugün bir ilki yaşamakta, Marlin SİDA insansız deniz aracını envanterimize almaktayız. Türk Deniz Kuvvetleri olarak insansız hava araçlarımızın göklerde yazdığı destanı denizlere taşımaya kararlıyız. Önümüzdeki dönemde sayıları daha da artacak olan insansız deniz araçları sayesinde deniz harbinde yeni bir insansız savaş konseptini hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘TF2000 HAVA SAVUNMA HARBİ MUHRİBİNİ GÖRMEK EN BÜYÜK DİLEĞİM’

Söz konusu töreni değerlendiren Amiral Cem Gürdeniz, Türkiye’nin ilk milli fırkateyninin donanmaya teslim edildiğini belirterek, başta Oramiral Özden Örnek olmak üzere süreçte emeği geçenlere teşekkür etti.

Gürdeniz, TF2000 Hava Savunma Muhribinin de önemine dikkat çekti:

“Cumhuriyet Tarihimizde ilk kez milli firkateynimiz donanmaya teslim ediliyor. TCG İstanbul mavi vatan sularıyla buluşuyor. Bu büyük başarının yoluna taş döşeyen başta merhum Oramiral Özden Örnek olmak üzere verdikleri kararlar ve akıttıkları ter ve harcadıkları emek ile hakkı geçenlere millet adına teşekkür ediyorum. Bu gemi ile birlikte hizmete giren yardımcı gemiler TCG TCG Derya ve TCG Arif Ekmekçi’nin personelini kutluyorum. Cumhuriyet donanmasına yeni gemilerimiz hayırlı olsun. Diğer yandan bu başarılı projelerin yanında en kısa zamanda TF2000 Hava Savunma Harbi Muhribini görmek en büyük dileğimdir. Zira bu gemi olmadan uzak denizlerde görev yapacak başta TCG Anadolu olmak üzere deniz görev gruplarımızın bölge hava savunmasını özellikle yoğun uçak ve SİHA saldırılarına karşı korumakta güçlük çekeriz.”

İlk milli fırkateyn Türk donanmasında… Amiral Cem Gürdeniz’den çağrı: Bu gemi olmadan güçlük çekeriz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!