Yunan Cumhurbaşkanı hedefi açık etti: Kıbrıs Helenizmi...

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, ilk yurt dışını ziyaretini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gerçekleştiriyor. Adada 3 gün temaslarda bulunacak olan Sakelaropulu, Rum lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında Rum Başpiskoposu II. Hrisostomos ile de bir araya gelen Sakellarupulu, "Kıbrıs Helenizmi'nin (Yunanlaştırma) kimliğinin korunmasında kilisenin rolü çok önemlidir." dedi.

Yunan Cumhurbaşkanı hedefi açık etti:  Kıbrıs Helenizmi...

Doğu Akdeniz’de Ankara-Atina hattında gerginlik devam ederken Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne 3 gün sürecek bir ziyaret gerçekleştiriyor.

İLK YURT DIŞI ZİYARETİ RUM KESİMİNE

Mart ayında göreve geldiğinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini Rum Kesimi’ne yapan Sakelaropulu Rum lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi. 

BİR KEZ DAHA TÜRKİYE’Yİ SUÇLADI

Rum Haber Ajansı’na (KİPE) açıklamalarda bulunan Sakelaropulu, “Kıbrıs ve Yunanistan’ın birliği, iki ülkenin, AB üyesi olarak egemenliklerini korumak için koordine olması zorunlu ihtiyaçtır” dedi. Türkiye’yi “saldırganlıkla” suçlayan Sakellarupulu bu tavrın “AB üyesi devletlerin egemenliklerine ve egemenlik haklarına yönelmekle kalmayıp bölgedeki barış ve güvenliği de tehdit ettiğini” öne sürdü.

Güney Kıbrıs'ta 3 gün resmi temaslarda bulunacak olan Sakelaropulu, Rum Başkanlık Sarayı'nda bulunan Başpiskopos Makarios'un heykeline çelenk koydu.

"KIBRIS HELENİZMİNİN KİMLİĞİ...""

Yunan Cumhurbaşkanı, Rum Başpiskoposu II. Hrisostomos ile de bir araya geldi. Görüşme ile ilgili açıklama yapan Sakelaropulu, Kuzey Kıbrıs'ın ‘işgal atında’ (sözde) olduğunu öne sürdü. Sakelaropulu, "Hrisostomos, işgal (sözde) altındaki bölgelerdeki Yunan ve Ortodoks mirasın kurtarma adına yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kıbrıs Helenizmi'nin kimliğinin korunmasında kilisenin rolü çok önemlidir." dedi.