İlker Başbuğ’a 3 yıla kadar hapis istemi

featured

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında “darbe” imasında bulunduğu iddiasıyla “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ “şüpheli” sıfatıyla, aralarında AKP Rize İl Başkanlığı, AKP il ve ilçe başkanları ile kadın kolları başkanlarının da bulunduğu toplam 166 kişi de ‘müşteki’ sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, İlker Başbuğ’un 4 Ocak 2021’de Cumhuriyet Gazetesi’ne “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı alınmış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi açıkça milletin siyasi idaresine de vurulacak bir darbe olurdu” ifadelerini kullandığı kaydedildi. Başbuğ’un söyleşisinde ‘darbe’ imasında bulunduğu, bu şekilde “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama” suçunu işlediği öne sürüldü.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

İlker Başbuğ’un savcılıkça alınan savunmasında, “Türkiye Cumhuriyetinde Güç Odaklarının Mücadelesi kitap serisinin üçüncüsü olan 1961-1980 dönemini o günün şartlarında ve o günlerde gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirdiğini, suça konu ifadelerin daha önce yine bazı yazarlar tarafından da dile getirildiğini, bugünkü olaylarla herhangi bir şekilde ilişki kurulmasının doğru olmadığını” belirterek suçlamaları reddettiği anlatıldı. Başbuğ’un “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi. Dava önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

BAŞBUĞ SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İlker Başbuğ, 10 Şubat’ta Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek ifade vermişti. Başbuğ ifadesinin ardından da sosyal medya hesabından “Son kitabım Türkiye Cumhuriyetinde Güç Odaklarının Mücadelesi, kitap serisinin üçüncüsüdür. Bu kitap 1961-1980 dönemini o günün şartlarında ve o günlerde gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirmektedir. 4 Ocak 2021 günü bir gazetede bu kitabın tanıtımıyla ilgili bir söyleşim yayınlandı. Bu söyleşiden hareket edilerek hakkımda suç duyurularında bulunuldu. Hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, var olduğu bir ortamda bu söyleşiden bir suç unsuru çıkartılabilmesi söz konusu bile olamaz. Bu nedenlerle bu suç duyurularına itibar etmiyorum. Bu inançla da bu suç duyurularına karşı hiçbir şekilde savunma yapmayacağım. Bu davranış anayasaya hukukun üstünlüğüne ve kendime olan saygımın doğal sonucudur” şeklinde açıklama yapmıştı.

İlker Başbuğ savunma yapmayı reddetti

İlker Başbuğ’a 3 yıla kadar hapis istemi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 1 sene önce

  GenelKurmay Başkanımız İlker Başbuğ’u savunmak benim haddimede değil, görevimde değil. Ama şu kadarını söyleyeyim. Bizim için yaptığı fedakarlıklardan dolayı bir teşekkürü hakediyor. Teşekkür ederim komutanım.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Bu davada; AKP Rize İl Başkanlığı, AKP il ve ilçe başkanları ile kadın kolları başkanlarının da bulunduğu toplam 166 kişi de ‘müşteki’ sıfatıyla yer aldı.Bunlar bu davada “müşteki” sıfatıyla yer alıyorlarsa eğer;Kıyameti kısa yoldan davet ediyorlar demektir.Hayırlı olsun onlara.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Ah bu dik duruşu “Kozmik Oda” kumpasında da gösterseydi tamam diyecektim. Ne oldu hukuk kılıfı altında ülkenin kozmik bilgilerine ulaşmadılar mı. Şimdi bunu yapanlara ceza kesseniz de ülkemizin ulusal güvenliğini koruyabildiniz mi?

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  AKP’nin oyları düşüyor. darbe mağduriyeti arıyorlar. bulamayınca ordan burdan üretmeye çalışıyorlar. Çok istiyorlar bir darbe girişimi olsun. Darbelerle doğdular, darbeler olmasa bunların gidebilecekleri bir yol kalmıyor. Bu defa seçimle gidecekler ve böylece bir dönem kapanacak. Herkes buna özen göstermeli. Ellerine malzeme verilmemelidir.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  askere hukuğa polise bilimum bürokrasiye sızan fetönün siyasi ayağıda var dediği için cezalandırılmaya çalışıylıyor…. doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar! ilker paşamın yanındayım!
  darbeden mağduriyet doğuran sayın rte asıl milletin iradesine darbe yapan sizsiniz sizin tv leriniz gazeteleriniz! bu millete hep tek taraflı haber veriyor. gerçeği görmezden geliyor ve yanlış yapıyorsunuz. sayın rte bindiğiniz dalı kestiniz farkında bile değilsiniz çünkü yanınızdaki medya patronları iyi gün dostu size hiç hatalarınızı söylemiyor siz bunun farkında bile olmadan bu yanlışları yapmaya devam ettikçe bu sizin SONUNUZU GETİRECEK

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Bu işin cılkı çıktı…. Utanmazlık, arsızlık ve hayasızca, aptalca her türden insanlık ve uygarlık kazanımını kişisel hırs, BM kişisel kin, kişisel intikam ve Cumhuriyet’ i yıkmak için kullanmak. Elbet bunun da bir cezası olacak…. Ey, amerikan kahyası ve onun uşakları!

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Bir iki fedakarlığını da saysaydınız da okusaydık.
  Saftirik.

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Çok saçma. Söylediğiniz herhangi bir şeyden her anlamı çıkarabilirler. Överken bile “siz burada hiciv yaptınız” diyebilirler.

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Dötleri darbe korkusuyla büzülenler.,bizden baska kimse darbe yapamaz diye her sözden bir darbe anlami cikariyorlar.Korku böyledir.Insan ne zaman ölecegini bilmez.darbe de ben geliyorum demez.Akilli ve ahlakli insanlar darbelerden nefret ederler,darbeye en cok ihtiyac duyanlar,darbeden en cok korkanlar,halka zulmedenlerdir.Saraylarda yan gelip yatanlardir.Bunlar darbe ile yatar darbe ile kalkarlar,hatta geceleri uyku tutmaz bunlari bakarsin darbe olurda kacamam diye.Gece yarilari genelge cikartirlar.Ilker Basbug’a dava acmak Ergenekon kumpasinin hala devam ettigini gösterir.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!