İmam Hatiplilerden ÖSYM’ye Mabel Matiz tepkisi

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, YKS'de Mabel Matiz'in yer aldığı soruya tepki gösterdi.

İmam Hatiplilerden ÖSYM’ye Mabel Matiz tepkisi

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT’de Mabel Matiz olarak bilinen şarkıcı Fatih Karaca’nın sözlerine yer verilmesine tepki gösterdi.

LGBTİ+ hareketinin İslam dünyasına ve insani değerlere “savaş açtığını” savunan Dernek Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ÖSYM, YÖK, MEB ve Cumhurbaşkanlığı’na seslendi. Dernek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“TYT sınavında sadece İslam dünyasının değil, insanlık aleminin değerlerine savaş açan LGBT zihniyetini savunan bir şarkıcının şarkı sözlerine ilişkin bir soru sorulması kabul edilemez. Bu soruyla sapkın LGBT’yi gündeme getirenler hesap vermelidir.”

Ne olmuştu?

TYT Türkçe testinde Mabel Matiz’e değinilen paragrafa bağlı iki soru sorulmuştu. Sınavın ardından gündeme oturan paragraf şu şekilde:

“Maya, Sezen Aksu’nun 1991’de çıkardığı Gülümse’den sonra, Türk pop müziğinin en iddialı ve ses getiren
albümlerinden biri. Dinleyiciyle önceden buluşan “Öyle Kolaysa” ve “Ya Bu İşler Ne” şarkılarıyla beğeni
toplamışken bunlara eklenen “Fırtınadayım”, “Çukur” gibi şarkılarla bu albüm bir başyapıta dönüşüyor. Böylece Maya ile Mabel Matiz, tek atımlık kurşunu olduğu iddialarını da boşa çıkarıyor. Birçok ünlü sanatçının sevilen şarkılarını yorumlayarak daha önceki çalışmasında da cesaretini ortaya koyan Matiz, Maya ile geleneğe değmekten korkmayan modern bir anlatım yakaladı. Tasavvufun mistik havası, halk şiirinin coşkun sesi, synth-pop ile birleşen Arap popunun ritimleri ayrı ayrı ve bir bütün olarak duyuluyor albümde. Gözünün
gördüğüyle gönlünün bildiği bir olmayan âşıkların acısını söylerken Matiz, Şeyh Galip’ten Neşet Ertaş’a uzanan bir köprü kuruyor. Böylece toplumsal normlara ve hayatı çerçeveleyen ezici gerçeklere rağmen yüreğinin sesini
dinleyenlerin çıkmazını anlatıyor. Değmekten, esinlenmekten, beslenmekten korkmuyor.”