İmamlar kadınlar gününü kutlamayacaklar

Türk Diyanet Vakfı 8 Mart’ı farkındalık oluşturmak hedefi ile kutlamama kararı aldı.

İmamlar kadınlar gününü kutlamayacaklar

Türk Diyanet Vakıf  - Sen Genel Başkanı Nuri ÜNAL , 8 Mart Dünya Kadınlar Günü İle ilgili bir mesaj yayınladı. Ünal, farkındalık oluşturmak hedefi ile kutlamama kararı aldıklarını açıkladı. Kamuoyuyla paylaşılan metnin tamamı ise şöyle:

"İnsanlığın var oluşu Hz.Adem ve Hz. Havva  ile başlamıştır. Dinimiz İslam’a görede insanlık aleminde kadın ve erkek arasında, yaratılış gayesi, varoluş değeri ve kulluk sorumluluğu açısından hiçbir fark yoktur. Kadının yer yüzündeki statüsünü korumayı , kollamayı ve insani değer olarak görmeyi, hak ve hukuki  haklarına riayet etmeyi, kadın haklarını gözetmeyi  Peygamber Efendimiz (s.a.s) veda hutbesinde tüm insanlığa açıklamıştır. 

Cahiliye döneminde kadının insan dışı bir varlık olarak görülmesi , eğitimsiz bırakılması, kız evlatların, evlat olarak görülmemesinden tutunda kadını dünyaya sığdırmayan zihniyet, Dinimiz İslam ile tanıştıktan sonra kadınlar için huzuru ve adaleti tesis etmiştir. 
Günümüzde insan haklarının savunulması için oluşturulan bir çok bildiride, hazırlanan yasalarda ise maalesef kadın hakları konusunda çeşitli eksiklikler görülmektedir. Hak ihlallerinin yaşanması, din, dil, ırk, coğrafya gözetmeksizin tüm insanlığı tehdit edecek bir boyuta ulaşan şiddet, en çok kadınlarımızı yaralamaktadır.  

Ülkemizde her geçen gün artarak süre gelen kadına karşı uygulanan şiddet hepimizi derinden üzmektedir. Üstelik bunların büyük bir çoğunluğuna Yüce Dinimizin karıştırılması din görevlileri olarak bizleri olumsuz manada etkilemektedir. Halbuki İslam hoşgörü dinidir, kadın ve erkeği  insanlığın temel varlıkları olarak tanımlar. Diyanet çalışanları kadın hak ve hürriyetine sahip çıkan ve kadına hayatın her alanında saygı gösteren bir kesimdir. Toplumsal farkındalık için hutbelerde, vaazlarda bunu her daim anlatıyoruz.

Şiddet insanlık değildir. Hiç bir insan şiddet görmemelidir. Sebebi ne olursa olsun kadın sokak ortasında dövülmez,  kötü söz söylenmez, hele ki o kadın sizin aileniz ise bu külliyen yanlıştır.  Son yıllarda medyada gördüğümüz kadarı ile kadına şiddetin sonu cinayetler ile bitmektedir. 

Son örneği 8 Mart’a 1 gün kala  yaşanan olay çok vahimdir. Cumartesi günü bir anne evladının gözü önünde şiddete maruz kalıyor. Bu vahşetin cezasız kalmaması en önemli temennimizdir. 

Türk Diyanet Vakıf- Sen olarak bizde kadına gösterilen şiddete karşı farkındalık oluşturmak adına bu günü kutlamama kararı aldık. Yalnızca kadın üyelerimizden talep ettiğimiz ve bizlere ulaşan mesajları yayınlayarak bu değerli günü anmış olacağız. 

8 MART’IN KADINA ŞİDDETİN BİTTİĞİ GÜN OLMASI DİLEĞİYLE."