İmamoğlu HDP ile ittifaka Atatürk’ü alet etti

CHP'lilerin görevden alınan HDP'lilere destek ziyaretleri bitmiyor. Son olarak 'düğüne gidiyorum' gerekçesiyle bölgeye giden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, HDP'li Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya gelip destek mesajı verdi. Atatürk düşmanlığı açık olan HDP'lilere Atatürk tablosu hediye etmesi tepki çekti.

İmamoğlu HDP ile ittifaka Atatürk’ü alet etti
(Sercan Küçükşahin – Anadolu Ajansı )\n

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, terör örgütü PKK ile ilişkilerinden ötürü görevden alınan HDP’li Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya geldi. Mızraklı, “Buraya gelmeniz bu anlamda bizim için bir ışıktır” derken, İmamoğlu, “Bu süreci bir fırsata döndürmeliyiz” mesajı verdi.

HDP’li Selçuk Mızraklı, Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı seçilmesinden duydukları memnuniyeti “İstanbul’daki seçim sonucu bizde umudu büyüttü.” sözleriyle ifade ederken “Yarınlar için beraber yürüyeceğiz. Buraya gelmeniz bu anlamda bizim için bir ışıktır. Tekrar hoş geldiniz” dedi.

İMAMOĞLU’DAN MIZRAKLIYA: SİZİ BELEDİYEDE ZİYARET ETMEK İSTERDİK

Ardından konuşan İmamoğlu, eşiyle beraber Diyarbakır ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Tabi biz buraya daha keyifli gelmek, sizi büyükşehir belediyesinde ziyaret etmek isterdik. Ama nasip olmadı, İnşallah bir daha ki sefere” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu bu görüşmede şunları kaydetti:

‘BİR ARADA MÜCADELE VERMELİYİZ’

“Ülkemiz hep birlikte zorlukları aşacak. Her zorluk fırsat da doğurabilir. Bunu yaşadık. Biz 31 Mart 23 Haziran’daki süreçte bize yaşatılan, demokrasiye yaşatılan bir nevi darbe ülkeye başka bir fırsat kapısı açtı. Bunu hep birlikte hissettik. Birleşme, buluşma, barışma, tek vücut olma, bir talep doğrultusunda ki Ahmet Bey tam bir tecrübe abidesi. Birçok zorluğu yaşamış bir başkanımız. Kıymetli bir siyaset adamı. Dolayısıyla her zorluğun önümüze bir fırsat koyabileceğini düşünüyorum. Ben şuradaki atmosferi de bir kaynaşma olarak görüyorum. Bu bir siyasi kaynaşma değil, İstanbul’daki 23 Haziran’daki seçim de bir siyasi seçim olmaktan çıkmıştı zaten. Bizim bu kaynaşmayı vicdanda bir buluşmaya, hak, hukuk, adalet arayışında bir buluşmaya dönüştürmemiz lazım. Biz Cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne çok inanıyoruz. Tümüyle bu kavramların varlığını hem pekiştirmek, kuvvetlendirmek ve var etmek adına da yoğun bir mücadeleyi bir arada vermeliyiz.

‘SİZİNLE KENDİMİZİ AYNI YERDE GÖRÜYORUZ’

“Buradaki demokrasi sesini Türkiye’ye duyuruyoruz”
Günler öncesinden düğüne giderken sizi de yanına eklemiştik. Ama böyle bir ziyaret oldu. Biz sizi ziyarete geleceğimizi düşünürken başka bir vesileyle Ahmet Başkanımızla tanışma fırsatımız oldu. Başka bir fırsata döndürmeliyiz. Bu sesimiz gelip Diyarbakır’da Diyarbakırlılara duyurduğumuz bir ses değil. Aslında buradaki demokrasi sesini 16 milyon İstanbulluya, Ege’ye, Rize’ye Karadeniz’e duyuruyoruz. Biz 82 milyonun yaşadığı bu coğrafyada demokrasiyi sağlamalıyız.

İlgili haber: Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Demirtaş’ın eşleri biraraya gelip pasta kestiler

Biz asla aldatılmayız. Biz iyi gözle ve gerçekten evrensel değerlerle birbirimize bakıyoruz. Ama evrensel değerler içinde hissetmeyen insanlar, bir kişi, bir grup böyle bir siyasi yapılanmayı bir araçtan öte bir amaca dönüştürenlerin yaptığı hatalar ülkeyi o tür yollara taşıdı. Biz o yollara girmeyiz zaten. O bakımdan burada olmamızın tek sebebi size güç olmak ama daha ötesinde biz aynı yerde görüyoruz kendimizi.

Ben İstanbul’daki 16 milyondan size selam getirdim. Umut ediyorum bu sıkıntılı günleri aşarız. Bir an önce bu yanlıştan dönerler. Çünkü bu sürecin ne kendilerine, ne iktidarlarına ne de milletimize faydası yoktur. Size yapılan haksızlık ülkenin demokrasisine yapılmıştır.”

İmamoğlu, “Son söz büyüğündür” diyerek sözü Ahmet Türk’e bıraktı:

AHMET TÜRK MİLLİYETÇİLERİ HEDEF ALDI

HDP’li Ahmet Türk, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümete yönelik, “Freni patlamış bir araba” söylemlerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Evet gerçekten freni atlamış bir araba. Hep birlikte bunun önünde bir set oluşturmalıyız. Ortak değerler etrafında halklarımızın buluşmasını istiyoruz. Kürt halkı, Türk halkıyla iradesini birleştirmiştir. Birlikte yaşam talebini vermiştir. Birileri demokrasinin bütün olanaklarını ortadan kaldırmaya yönelik farklı bir çalışma içindedir. Dünyada milliyetçiler toplum içinde düşmanlar yaratarak, birilerini hain ilan ederek, kendi iktidarlarını sürdürmeye çalışırlar. Gücünü koruyabilmek için mutlaka birilerini düşman yaratarak, iktidarını sürdürmeye çalışıyorlar. Türkiye’de bugün gördüğümüz tablo bu. Bir tarafta demokrasiyi esas alanlara karşı set kurmaya çalışıyorlar. Adalet yürüyüşüne katıldığımızda, ‘bölücülerle kol kola’ dediler. Bunu yapacaklar.”

“1991 yılında sayın Erdal İnönü ile o zamanda bir ittifak söz konusu oldu. Eleştiriler geldi. Erdal Bey hiç konuşmadı. Demokratik bir gelecek, Türkiye yaratmak istiyoruz. Birileri ne der hesabı yaparsak, demokrasiyi kuramayız. Elbette ideolojik, siyasi olarak farklı yerlerde olabiliriz. Demokrasinin gereği budur. Halklarımızın demokratik geleceği için, ortak demokratik değerler etrafında mücadele etmeliyiz. Bugün dün gibi değil. 2016’da kayyumlar geldiği zaman batıda bir suskunluk vardı. Bugün ise gerçekten artık tahammül edilmeyecek bir noktaya geldiğimizi ifade ediyor. Dayanışmanın ve ortaklaşmanın gerektiğini söylüyor.”

 

Yapılan konuşmalar ardından ev sahibi Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Sur ilçesinde bulunan tarihi dört ayaklı minarenin bulunduğu tablo hediye etti.  İmamoğlu ise Yılmaz’a Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını hediye etti.

İmamoğlu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “seçilmiş Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları ile buluştuk.” dedi.

‘ATATÜRK HİÇ BU KADAR HOYRATÇA KULLANILMAMIŞTI’

Yazarımız emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, görüşmeye şu mesajlarla tepki gösterdi:

“Konuyu başka konulara çekmeye çalışanlara baştan belirteyim. Geçmişte AKP tarafından yapılan yanlışlara da tepki koyduk. Şimdi aynı yanlışlar içerisine giren CHP’ye de tepki koyuyorum.

İmamoğlu ayrıca, “azılı HDP’lilerin” bölücülerin olduğu belediyeye Mustafa Kemal Atatürk’ün vatandaşın sorununu dinlerken resmedildiği tabloyu hediye etti. Eleştirileri ve tepkileri dindirmeye yönelik bu algısal davranış yanlıştır. Atatürk hiç bu kadar hoyratça kullanılmamıştı.”

‘HDP’li başkanlar yerine KCK’lılar imza atıyor’

HDP heyeti Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti

3 şehit verdiğimiz gün CHP’den HDP’li Türk’e dayanışma ziyareti

HDP’ye ‘kardeş partimiz’ diyen CHP’li başkana tepki