İmamoğlu HDP ziyaretini böyle savundu: Aynı gemideyiz

HDP'lileri ziyaretine gelen tepkilere yanıt veren İmamoğlu, 'Aynı gemideyiz' diyerek birkez daha 'açılım' mesajı verdi.

İmamoğlu HDP ziyaretini böyle savundu:  Aynı gemideyiz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır ziyaretine gelen tepkilere yanıt verdi.

Terör örgütü PKK ile ilişkili oldukları gerekçesiyle haklarında başlatılan soruşturma kapsamında görevden alınan HDP’li eski Mardin ve Diyarbakır Belediye Başkanlarına yaptığı ziyarete gelen eleştirileri değerlendiren İmamoğlu, “Aynı yerdeyiz, aynı gemideyiz” dedi.

Görüşmede sarfettiği ‘Aynı yerdeyiz’ sözlerine ilişkin de açıklama yapan İmamoğlu “O vatandaşlarımız (Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı) başvurularını yaptılar. Engel yok diyen YSK. Bir suçu varsa neden dışarıda? Diyarbakır benim, İstanbul benim, her yurttaşın olduğu gibi hepsi bizim. Aynı yerdeyiz, aynı gemideyiz. Yapılan iş yanlıştır. Bu yanlışı düzeltin ki birilerinin eline fırsat geçmesin” dedi.

İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

AÇILIMA ATATÜRK’Ü ALET ETMEYE DEVAM

“Bu yurdumun değerleri var. Herkesin hissetmesinin isterim. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladık bir gün önce. Mustafa Kemal Atatürk bu yurdun bize kazandırılmasının öncüsü. Sadece belediye başkanlığımda değil öncesinde de bunu hissettim. Daha önce birileri hediye etmediyse onun sorunu ama ben gittiğim yere bu ve bunun gibi simgesel hediyeler götüren biriyim. 82 milyon insanın bir değeri önderi olarak bütün Türkiye’nin topyekûn mücadele vermiş bir milletin öncüsü olarak o fotoğrafı Diyarbakır’da paylaştım. ”

İlgili haber: İmamoğlu HDP ile ittifaka Atatürk’ü alet etti

HDP’lilerin çağrısıyla başlayan eylemlerde Atatürk heykelleri yakılmıştı

‘İSPARK AYDA 2-3 MİLYON ZARAR EDİYOR’

“(İSPARK) Bu bir finansal düzenlemeyle ilgili bir çalışma. Burada bir sistem hatası var. Bakın seçimde bangır bangır zarar etmiyor denen kurumu teslim almamızdan itibaren 18 milyon zararı var. 60 binin üzerinde ücretsiz ve indirimli yararlanan araç sayısı var. Derhal talimat verdim, tespit edilsin dedim. 3 bin değil, 5 bin değil, 60 bin. Ücretsiz diyorum, indirimli diyorum. Tümünü elden geçireceğiz. Hangi çağda yaşıyoruz, elden ücret. Burada bir kaçak var, sorun var. Ekim itibariyle tahsilat sistemi başlatacağız. Geçici bir dönem teşvik edilmesi için, kredi kartıyla 9 lira ödeyeceksiniz. Sistemin işlemediği bazı otoparklar var. Verimsiz kullanılıyor. Bunlarla ilgili düzenlemeler başlatacağız. Benim İSPARK’ım neden zarar etsin. Ayda 2-3 milyon zarar ediyor. Bir zam çalışması elbette olacaktır ancak şu anda yoktur.