İmamoğlu o mevlidi okuttu…

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün 81'nci ölüm yıl dönümü nedeniyle mevlid okuttu. Veryansın Tv yazarı Nihat Genç, 10 Kasım'da mevlid okutulmasını eleştirerek, 'Şimdiden önlem alınmazsa AKP iktidarı gibi dindar halkın gözünü boyamak için bu sefer Atatürk adına dinin yine kullanılacağı görülüyor' demişti.

İmamoğlu o mevlidi okuttu…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Atatürk’ün 81’nci ölüm yıl dönümü dolayısıyla önce Taksim Meydanı’ndaki Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Sonra Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki anma etkinliğine katıldı.

İmamoğlu’nun bir sonraki adresi ise Karacaahmet Cemevi oldu. Burada alevi vatandaşlarla görüşen İmamoğlu, onların sorunlarını da kısa kısa dinledi.

Ekrem İmamoğlu 10 Kasım 2019 anmalarında mevlit okuturken duada

 

MEVLİT

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, son durağı olan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde de Mustafa Kemal Atatürk için Mevlid-i Şerif okuttu. Mevlidin ardından Dolmabahçe Sarayı’na geçen İmamoğlu, ziyaretlerini Twitter hesabından da canlı olarak aktardı. Paylaşımına bir de not düşen İmamoğlu, “Bu ülkenin insanları değerlerini, maneviyatını ve birbirini çok seviyor; bunu korumak en büyük görev.” dedi.

‘ATATÜRK ADINA DİNİ KULLANMAYIN’

Veryansın Tv yazarı Nihat Genç, 10 Kasım’da mevlid okutulmasını eleştirerek şöyle yazmıştı:

“Anlaşılan Cumhuriyet kurum ve değerlerine popülist yeni dini yorumlar getiriliyor. Şimdiden önlem alınmazsa AKP iktidarı gibi dindar halkın gözünü boyamak için bu sefer Atatürk adına dinin yine kullanılacağı görülüyor.

Arkadaşlar, Cumhuriyet’i iyi öğrenin, dini bayramlar ayrı milli bayram ve anmalar ayrı şeydir.

İnsanlar ve sivil kurumlar kendiliğinden 10 Kasım’da mevlid okutabilir lokma dağıtabilir, burada bir yanlış yok. Ancak resmi kurumların milli anma günlerine dini gelenekleri karıştırması absürd teamüllerin dini istismarın önünü açar. Mesela 10 Kasım’da Anıtkabir’e gittiğinizde saygı duruşu yanında pekala ellerinizi açıp dua edip fatihalar okuyabilirsiniz, bunda bir mahsur yok. Milli ve dini değerlerin ‘resmiyetini’ karıştırmayın.

Milli bayramlarda mesela Zafer Bayramı’nda resmi olarak marşlar çalınır ama isteyen ilahiler de okuyabilir, ancak ‘resmi’ olarak günün anlam ve önemine uygun olan kahramanlık marşı çalınır. Aynı şekilde Ramazan Bayramı’nda ya da Kandil Gecesi kalkıp milli marşların okunması saçmalıktır, ayrıca?”