İmamoğlu: Whatsapp grubu kurulsun diye gitmedik

İstanbul Boğazı'ndaki yetki tartışması hakkında konuşan İmamoğlu, 'Kimse İstanbul'da gölge bir belediye kurma çabası içerisinde olmasın' dedi. İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptıkları toplantıda alınan kararların uygulanmasını istedi.

İmamoğlu: Whatsapp grubu kurulsun diye gitmedik

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,“Büyükçekmece Tüyap Metrobüs Durağı Yanı Zeminaltı Otopark İnşaatı”nda incelemelerde bulundu.İmamoğlu, incelemesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yla birlikte, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile 29. İstanbul Sanat Fuarı’nın açılış törenlerine katıldı.

‘KİMSE GÖLGE BELEDİYE KURMA HAZIRLIĞINDA OLMASIN’

İmamoğlu, törende yaptığı konuşmaya, 30 yıllık İstanbul yaşamında hiçbir yıl fuarı kaçırmadığını söyleyen İmamoğlu, konuşmasının ardından İBB standına giden İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını burada yanıtladı. İmamoğlu, “Çevre Bakanı, boğazlarla ilgili yetkinin İBB’de olmadığını söyledi. Siz ne söyleyeceksiniz” sorusuna, “Çok talihsiz bir açıklama. Çünkü İBB’nin Boğaziçi İmar Müdürlüğü var. Dün hatırlattım, yine hatırlatmış olayım. Boğaziçi İmar Müdürlüğümüz burada yapılaşmayla ilgili olarak denetçi, gözlemci, ruhsatlandıran, yanlış ve aykırı uygulamaların yıkımını yapan ve yıllardır bu şekilde hizmet eden bir kurum. İBB kurumunu Sayın Bakan ya unuttu ya da unutturdular. Boğazların her iki yakasını koruyan bir İBB yönetimi var artık. Çok titiz, çok kararlıyız. İstanbul halkı 16 milyon insan, bize yetki verdi, dedi ki: Boğazları siz koruyacaksınız. Dolayısıyla biz bu korumanın ya da bu sürecin en emin noktasıyız. Böyle bir arayışın demokrasiye vereceği zarar, anayasaya vereceği zarar, 16 milyon insana saygısızlık gibi çok parametrelerimiz var. O bakımdan bu yanlıştan dönmelerini öneriyorum. Kararı hazırlayanlar ile alakalı fikrimi söylemiştim. Yine söyleyeyim: 31 Mart’taki seçimi iptal etme konusundaki ısrarcı davranıp, bu iptal yapanlarla, bunu yapanlar aynı kişiler. O bakımdan İBB yetkilidir. Kimse İstanbul’da gölge bir belediye kurma çabası içerisinde olmasın. İstanbul Belediyesi’nde 16 milyon insanın desteğini almış bir yönetim var, bir belediye başkanı var. Lütfen keyfini çıkarsınlar” yanıtını verdi.

‘İKİ AY ÖNCE VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASINI İSTİYORUZ’

İmamoğlu, “Boğazlardan elde edilen yüzde 10’luk gelirin de İBB’den kesileceği söyleniyor” hatırlatmasını ise “Ben, duyumlara çok takılmıyorum, ama şuna takılıyorum: Biz iki ay önce, sayın Cumhurbaşkanı’nın davetiyle, 30 büyükşehir belediye başkanı olarak Ankara’daydık. Sayın Cumhurbaşkanı, ki biz öneriyi vermiştik, bir komisyon kurulması, 3 CHP’li 3 AK Partili, hatta içinde 6 bakanımız vardı, Sayın Fuat Oktay’ı bu konuda görevli kıldı. ‘Bir toplantı yapın’ dedi. Tam iki ay önce. Bir tane WhatsApp grubu kuruldu. WhatsApp grubu kurulsun diye biz oraya gitmedik. İki ay önce verilen bu sözün yerine gelmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı söz verdi, talimat verdi, muhatabını kıldı. Benim iki CHP’li arkadaşım var. Birisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, diğeri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş. Biz bu daveti bekliyoruz. Hazırlıklarımız var. Masada oturupi bunları konuşacağız. Kesinti mi yapılıyor? Belediyelerin kesintilere değil, ilave kaynağa ihtiyacı var. CHP’li belediyelerin de var, AK Partili belediyelerin de var. İlave kaynaklar, ilave düzenlemeler adamakıllı yapılırsa, Türkiye’nin yerel demokrasisi düzelmiş olur bulur. Dünyaya vereceğimiz mesaj daha kuvvetli olur. Uyarılarımı da yapmış olayım; ama dediğim gibi önce verilmiş olan sözün tutulması lazım” şeklinde yanıtladı.