İmamoğlu’ndan ‘eş cinsel evlilik’ açıklaması

Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıylayan İmamoğlu, eş cinsel evliliklere ilişkin fikirlerini paylaştı.

İmamoğlu’ndan ‘eş cinsel evlilik’ açıklaması

Haber Global’da Jülide Ateş’in sunduğu 40 programına katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisine yöneltilen 40 sorudan birisi de eş cinsel evlilikle ilgili oldu. Ateş, programda İmamoğlu’na şu soruyu yöneltti:

“İBB Meclis toplantısında toplumsal cinsiyet eşitliği projesiyle ilgili komisyon kurulması önerilmişti. CHP’nin bu girişimi “İmamoğlu’ndan eşcinsel evliliklerin önünü acıkacak proje” olarak manşetlere yansıdı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın sözleri var…Çeşitli tartışmalar yaşandı. Resmi olmayan rakamlara göre ülkemizde 3 milyon eşcinsel olduğu belirtiliyor. Eş cinsel evlilikleri onaylıyor musunuz?”

İmamoğlu, bu soruya şöyle yanıt verdi:

Ben özgürlüklere saygı duyan, özgürlüklere dair toplum içindeki insanların kendi yaşamlarıyla ilgili süreçlerine destek olmaya çalışan bir yapım var. Görevim de bunu gerektiriyor.

Tabii ki eş cinsel vatandaşlarımızın da yaşam kalitelerini ya da yaşam ile ilgili özgürlüklerini korumakla ilgili sorumluluğumuz var. Geçmişte bu görevi yapmış insanların sorumluluğu olduğu gibi benim de var, benden sonraki belediye başkanlarının da var, ülkeyi yönetenlerin de var. Şunu söylemekte fayda görüyorum ki eş cinsel evliliğe izin verilmesi hususunda henüz toplumumuzun da hazır olmadığının altını çizmek isterim.