İmamoğlu’ndan Kaftancıoğlu’na tepki

Necati Özkan'ın yazdığı 'Kahramanın Yolculuğu' kitabı üzerine Kaftancıoğlu-İmamoğlu tartışması devam ediyor. İmamoğlu Almanya seyahatinde Kaftancıoğlu'nu basın önünde konuşmakla eleştirdi.

İmamoğlu’ndan Kaftancıoğlu’na tepki

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya direktörü Necati Özkan‘ın “Kahramanın Yolculuğu” isimli kitabına gönderme yapan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ‘İstanbul ittifakının emeğine hiç kimse saygısızlık edemeyecektir’ demişti. Bu tartışmayla gün yüzüne çıkan CHP içindeki İstanbul kavgasında son olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuştu.

Almanya ziyareti sırasında Deutsche Welle Türkçe’den Jülide Danışman’a konuşan İmamoğlu, “Kaftancıoğlu’nun eleştirilerine katılıyor musunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Katılmıyorum, zira kitabı henüz okumadım. Niye katılmıyorum? Kitapta herkes kendi duygularını ortaya koyar, yarın o dönemi siyasi bir kimlik yazar, kendi duygularıyla yazar. Hatta o duygularını Cumhuriyet Halk Partili birisi yazar, başka türlü görür ve yazar. İyi Partili biri yazar başka türlü görür ve yazar. Bir vatandaş da yazabilir, ailemden biri de yazabilir ya da bir arkadaşım. Şu anda yazan bir profesyonel. Danışmanlığımı yapan bir yol arkadaşım. Kendi mesleki bakış açısıyla bir kitap yazmış olabilir. Dolayısıyla bu kendi fikridir. Buna saygı duymak lazımdır.

‘BASIN ÖNÜNDE KONUŞMAM’

Beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Ama tabii ki Canan Hanım’ın kendi fikrini beyan etmesine bir şey demiyorum ancak bulunduğumuz pozisyon itibariyle parti içi yoruma vesile olacak ve partinin bu anlamda etkileneceği bir psikolojik ortamda bunu yorumlamasını doğru bulmuyorum. Çünkü ben partimi ya da partili kimlikleri etkileyecek bir konuşmayı ne basın önünde yaparım, ne de tweet atarım.”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Necati Özkan’ın kitapta kendisini “kahramanlaştırdığını” iddia ederek “Kahramanın hikayesini yazıyorum diyerek kahramandan daha çok kendilerini kahramanlaştırmaya çalışan profesyoneller bilsinler ki yalan, yanlış ve eksik verilerle. Genel merkez iradesinin, CHP örgütlerinin ve İstanbul ittifakının emeğine hiç kimse saygısızlık edemeyecektir!” demişti.