İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul çağrısı: Israr ediyoruz, hatanızdan dönün!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidarın bu ay içerisinde temelini atmayı planladığı Kanal İstanbul projesi için "Israr ediyoruz, yalvarıyoruz hatanızdan dönün. Yanlış yapıyorsunuz" çağrısını yaptı.

İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul çağrısı: Israr ediyoruz, hatanızdan dönün!
İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul çağrısı: Israr ediyoruz, hatanızdan dönün!

İBB Başkanı İmamoğlu, 50 bin metrekarelik ‘Yakuplu Kent Ormanı'nı hizmete açtı.

Konuşmasında 26 Haziran'da ilk kazmanın vurulacağı açıklanan Kanal İstanbul projesine karşı eleştirilerini yineleyen İmamoğlu, şunları söyledi:

‘MESELE DUYGUSAL’

“Efendim, ‘Kanal yapacağız, İstanbul kurtulacak. Milli bir proje.’ Ya Allah’ın aşkına; şundan daha milli bir proje var mı? Doğayı korumak yaşamı korumaktır. Doğayı korumak ve geliştirmek, yeşil alanları büyütmek, geleceği kurtarmaktır. O ‘Kanal' denilen meselenin içindeki, kanal değil; sağına soluna dikilecek şu binalar… Mesele o. Mesele yine duygusal. Bizim o işe tahammülümüz yok. İstanbul buraya kadar geldi. Buraya tahammülümüz yok. Bunun şovu da olmaz.

‘BU YANLIŞTAN DÖNÜN’

Allah aşkına yapmayın. Ama bak bunun olur. ‘Efendim, millet bahçeleri yapıyoruz,' Allah razı olsun. Daha fazlasını yapın. Daha fazla yeşil alanlar yapın; ama bunu yapmayın. Bu yanlıştan dönün. Israr ediyoruz, yalvarıyoruz hatanızdan dönün. Yanlış yapıyorsunuz. Elinizdeki yetkiyle, İstanbul kentinin geleceğini sıkıntıya sokamazsınız. Türkiye’nin geleceğini, tehdit altında bulunduramazsınız. Marmara Denizi’ni yok edemezsiniz. Birçok gerekçesi var. O bakımdan buradan ben, bu derin mesajı vermek zorundayım.”