İmamoğlu, yandaşların ricasını kırmadı: Nuri Pakdil repertuvara giriyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Karar gazetesi ziyaretinde, Şehir Tiyatroları'ndaki repertuvar tartışması da gündeme geldi. Yıldıray Oğur'un bugünkü köşesinde aktardığına göre İmamoğlu, Nuri Pakdil’in Umut eserinin belediye repertuvarına girebileceğinin sinyalini verdi.

İmamoğlu, yandaşların ricasını kırmadı: Nuri Pakdil repertuvara giriyor

Belediye tiyatroları repertuvarından Necip Fazıl, İskender Pala ve Mustafa Kutlu’nun eserleri çıkartılmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karar gazetesi ziyaretinde yandaş yazarların ricası üzerine Nuri Pakdil’in eserlerinin repertuvara alınabileceğini söyledi.

Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, “İmamoğlu, Nuri Pakdil’in Umut eserinin belediye repertuvarına girebileceğinin sinyalini verdi” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Karar gazetesi ziyaretine ilişkin Oğur’un yazısının o bölümü şöyle:

“Belediye tiyatroları repertuvarından Necip Fazıl, İskender Pala ve Mustafa Kutlu’nun eserlerinin çıkarılmasıyla ilgili Karar yazarlarından gelen eleştirileri dinlerken, bu hassasiyetlerinin henüz birlikte çalıştığı ekibinde yerleşmediğini anlıyoruz.

Bu haberi gazetelerde okumuş. Toplumsal kesimlerin hassasiyetlerine dokunan benzer hataları engellemek için çalışma arkadaşlarından siyasi olduğundan şüphelendikleri bütün kararları kendisine danışmalarını istemiş.

Bu arada Yusuf Ziya Cömert’in Karar’da yazdığı teklifi hatırlatarak, bu hatanın telafisi için Nuri Pakdil’in Umut’unun belediye repertuvarına girebileceğinin de işaretini verdi.”

‘MALİ TASARRUF DİYE BİLGİ VERMİŞLER’

İmamoğlu ile buluşmada yer alan bir başka Karar yazarı Akif Beki de repertuvar tartışmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Şehir Tiyatroları’nın güncellenen repertuvarına, Necip Fazıl’la Mustafa Kutlu ve İskender Pala’nın kaldırılan oyunlarının hangi saikle elendiğine dair eleştirilerimizi konuştuk mesela.

Kendisine teknik ve mali bir tasarruf diye bilgi verilmiş. Dışlayıcılığa göz yummayacağını; partizan tercih ve ideolojik garezle hareket edilmediğini, altında bir kasıt aranmaması gerektiğini söyledi. Ama komplekssiz ve eleştiriye açıktı. Varsa seçimlerde yanlışlık düzeltilir, bugün kaldırılan yarın gözden geçirmelerle yine konabilir rahatlığıyla yaklaştı.”