İmamoğlu’ndan referandum çağrısı

featured

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin zam talebinin AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmesi için ‘şov yaptılar’ dedi. Kanal İstanbul projesiyle ilgili de ‘Bu işin sonu referanduma kadar gider. Bu millete bu şehre sormak zorundasınız’ ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş ve eski Trabzonspor Başkanı Özkan Sümer’in ziyareti sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İSKİ’nin yüzde 20 oranındaki su zammı talebinin AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmesini değerlendiren İmamoğlu şöyle konuştu:

“Zamma karşı olduklarını söylüyorlar. Hangi zamma karşısınız? Elektrik, akaryakıt ya da doğalgaz zammına mı karşısınız? Bütün bu zamları ortaya koyduğunuzda, Türkiye ortalamasının yüzde 50’nin üzerinde. Siz, siyasi olarak zam yapılmasına karşıysanız… Grubun, özellikle AK Parti grubunun siyasi üstlerinden talimat almadan hareket etmedikleri ortadadır, nettir bu. Kendileri de bunu bilirler. Dolayısıyla talimat süreci böyle işletildiyse, talimat verenlere, keşke İstanbul’u düşünen meclis üyeleri şunu sorsaydı: ‘TBMM’de de AK Parti milletvekilleri çoğunluk. Siz niçin orada milletvekilleri olarak akaryakıt, doğalgaz zammına karşı olmadınız? Milletle alay mı ediyorsunuz? ‘Biz su zammına karşıyız, arabaların kapılarına, su zammı işte, afiş bırakmalar…’ Bunlar çok komik işler.  Vatandaşın aklıyla alay etmeyin. Bu zammın yapılmasını istemediniz mi? Hadi o zaman ben de sizi davet ediyorum: AK Parti milletvekillerinize seslenin; bu millet adına, bütün zamları geri alsınlar. Bizim sorunumuz yok o zaman. Hatta kara geçeriz. Bu bahsettiğim etkin zamları geri alsınlar. Millet de rahatlasın, İSKİ de rahatlasın. Bizim arkadaşların verdiği teklif o kadar masum ki. Biz istemeyiz zam yapmak. Ancak onu bile yaparken, toplumu düşünerek zam yaptık. Az tüketenin aslında zammı yaşamayacağı, yani çok tüketenin daha fazla ücret vereceği bir üç kademeli fiyat tarifesini devreye sokmak adına bir öneri oluşturdu benim arkadaşlarım. Yani bunları görmezden gelip şov yapmanın, hiçbir faydası İstanbul’a yok. Bakın, İSKİ’yi ve bütçesini konuşuyoruz. İSKİ yatırım yapacak.”

Ekrem İmamoğlu, sürecin hukuki boyutunun nasıl olacağı yönündeki soru üzerine, “Elbette meclis bir karar almıştır. İstanbul’un en kıymetli iştiraklerinden İSKİ’nin bütçesi geçmiştir. Şimdi bizim bütün çelişkileriyle, uyarılarıyla verilen tekliflerle hak, hukuk hangi yetkiler var elbette kamu lehine. Bunu gözden geçirip bakmamız gerekiyor” yanıtını verdi.

 MİLLETE SORALIM NOKTASINA GETİRELİM

İmamoğlu, Kanal İstanbul sorusu üzerine ise, “Bu milletin iradesini her ortamda savunan bir yönetim olmaya söz verdik. Bunu sonuna kadar savunacağız. Bütün detaylarını oturalım kamuoyu önünde tartışalım. Bu işin sonu referanduma kadar gider. Bu millete bu şehre sormak zorundasınız. En doğru kararı millet vermez mi? Söz milletindir demedik mi? Benden çok geçmiş dönemin yönetenleri bu cümleleri kurmadı mı? Millete bunu tek tek anlatalım, millete soralım. Millet, Kanal İstanbul’dan ne bekliyor Allah aşkına? İş mi bekliyor, aş mı bekliyor? 1,5 milyar metreküp hafriyat ne demek? Esenler, Bağcılar, Güngören’in 30-35 metre yukarıya doğru havalanması demek. Nereye koyacaksınız bunu? Hiçbir fikir yok ortada” diye konuştu.

İmamoğlu’ndan referandum çağrısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

Bir Cevap Yazın

6 Yorum

 1. 3 sene önce

  adam ıstanbulu eyalet yapma pesınde daha secılmeen ne ddemsıtı . ıstanbul ankaradan yonetılecek dgıldır kendı anayasası olması lazım. halen ne pesınde olduklarını anlaymadınız mı a sevgılı tıpışlar

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  İmamoğlu sen sadece atıksu ve lağım kanallarıyla ilgilen bak heryer patlıyor ..sık sık

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  buradaki yorumcular neye itiraz ediyor anlayamadım ,bırakın artık bu işleri, kimseye bir şey empoze edemiyorsunuz
  burada akıl veriyorsunuz bilmem ne nefretinden diye, sizin ki neyin nefreti pardon
  halka rağmen değil, halk ile birlikte,
  yanındayız imamoğlu

  Cevapla
 4. 3 sene önce

  Imza topla referandum icin

  Cevapla
 5. 3 sene önce

  Kanal İstanbul projesi projeden öte.ilk günden beri söylüyorum Kanal İstanbul için ilk kazma vurulduğunda Türkiyenin Batı tarafından işgali çok yüksek ihtimal, ikinci senaryo iç karışıklık. Olaylara sabit bakış açısıyla bakanlar olayların derinliğini Kanal İstanbul projesi Erdoğanıda aşan bir durum.

  Cevapla
 6. 3 sene önce

  Şov yaptılar tabi .Elektrik ve doğalgaz zamlarını ak parti yaptı .Niye engel olmadılar ya da isyan etmediler

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!