İmamoğlu’nun danışmanı Ongun, Twitter’da ‘video’ kazası yaptı

İBB Başkanı İmamoğlu'nun danışmanı Murat Ongun, İBB'ye 'kumpas' kurulduğunu iddia eden bir video paylaştı. Videoda Çekmeköy Belediyesi bünyesindeki bir temizlik işçisinin metro girişine çöpleri yığırak fotoğraf çektiğini iddia etti ve Çekmeköy Belediye Başkanı'nı suçladı. Ancak işçinin Çekmeköy Belediyesi'nin değil İBB'nin olduğu ortaya çıktı.

İmamoğlu’nun danışmanı Ongun, Twitter’da ‘video’ kazası yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı ve İBB Sözcüsü Murat Ongun, Çekmeköy Metro İstasyonunda temizlik yapan bir işçinin, çöpü istasyon merdivenlerine doğru süpürüp daha sonra da fotoğrafını çektiğini gösteren video eşliğindi şu tweeti atmıştı:

“Bu zor günlerde bile trollük yapanları kınıyoruz. Kamuda partizanlığın akıl tutulmasına yol açtığının da en açık örneğidir. Metro girişine çöpü bırakıp sonra fotoğraf çeken ilçe belediyesinin bu temizlik görevlisini kamu vicdanına havale ediyoruz.”


Ongun bu tweete ayrıca Çekmeköy Belediyesi ve Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın twitter hesaplarını etiketleyerek, olaydan Poyraz’ı sorumlu tuttu.

Akşam saatlerinde Ongun konuyla ilgili olarak yeni bir tweet daha attı. Ongun Ahmet Poyraz’dan özür diledi. Ongun’un ikinci tweeti şöyle:

“Dürüstlük ve şeffaflık temel ilkemiz. Bugün paylaştığım videodaki görevlinin @Cekmekoybeltr değil, İBB Park Bahçeler Müdürlüğü personeli olduğunu tespit ettik. Gerekli işlem yapıldı. Bu hatadan ötürü Belediye Başkanımız @AhmettPoyraz’dan özür dilerim.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Ongun’un özür mesajına Çekmeköy Belediyesi’nin resmi hesabından yanıt geldi.

Söz konusu işçinin çöpleri temizleyerek çöp kutusuna attığını gösteren görüntülerin de yer aldığı yanıtta şöyle denildi:

“Biz özrü kabul ettik diyelim. Elde ettiğimiz görüntülerde bu işçinin, çalışmalarını titizlikle yaptığı görülüyor, fotoğrafları da büyük ihtimalle amirlerini bilgilendirmek için çekmiş. Umarız sizin yanlış yorumlarınızla emekçinin ekmeği ile oynanmamıştır.”

Belediye işçilerinin, görevlerini tamamladıklarını göstermek için işten önce ve sonrasını fotoğrafladıkları biliniyordu. Söz konusu işçinin de böyle yaptığı belirtildi. Ancak görüntülerle ilgili soruşturmanın resmi sonuçları konusunda henüz bilgilendirme yapılmadı.