Fatih tablosu 'Osmanlı Hanedanı'nı böldü!

Ekrem İmamoğlu'nun Fatih Sultan Mehmet'in tablosunu göstermek için "Hanedan“ üyelerini davet etmesi, davet edilmeyen üyelerin tepkisini çekti. "Hanedan reisi"nin Abdülkerim Harun Efendi olduğunu iddia eden Osmanoğlu ailesi, "Onlar bizim adımıza konuşamazlar" dedi.

Fatih tablosu 'Osmanlı Hanedanı'nı böldü!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen hafta "Osmanlı Hanedanı" fertlerini, Fatih Sultan Mehmet'in 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini'nin atölyesinde yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) satın alarak Türkiye'ye getirdiği orijinal tablosu ile buluşturmuştu.

İBB'nin Saraçhane'deki merkezinde yapılan buluşmada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davetlisi olarak, Abdülmecit'in torunları Arzu Enver Erdoğan, Cengiz Baransel, 5. Murad'ın torunları Osman Selahaddin Osmanoğlu, Kenize Murad, Reşat'ın torunu Rukiye Bâlâ Hodo ile Vahdettin'in torunları Hanzade Özbaş, Mesude Emel Evliyazade ve Ali Suat Ürgüplü çağrılmıştı. Osmanlı Hanedanı fertlerine tablonun gösterimini yapan İmamoğlu, sonrasında konuklarını makam odasında misafir etti.

Buluşma "hanedan" kavgası başlattı. Şehzade Abdülkerim Harun Efendi, geçen günlerde avukatı aracılığı ile yazılı açıklama yaparak buluşmaya tepki göstermiş, "hanedan reisi"nin kendisi olduğunu söylemişti.

Bugün de açıklamalarda bulunan Abdülkerim Harun Efendi'nin torunu olan Nilhan Osmanoğlu, oradaki bazı kişilerin aileden olmadığını öne sürdü. Osmanoğlu, "Şahsım adına söylüyorum, o davetli listesinin de, özel olarak hazırlandığını düşünüyorum. Benim şahsi kanaatim, hükümete yakın olanların davette olmaması. Biz isterdik ki böyle kültür-sanat faaliyetlerinde daha birleştirici bir tavır içinde olunsun. Lakin maalesef kültür-sanat dahil olmak üzere her şey ülkemizde politize ediliyor" dedi. 

'ORADA BULUNMAYAN AİLE FERTLERİ ADINA KONUŞULDU'

Nilhan Osmanoğlu şöyle devam etti:

"Orada bulunan şahıslardan, hanedan aile üyesi olanlar elbette ki vardı ama aileye çok çok uzak akrabalarda orada bulunuyordu. Aile reisimizin açıklaması şu yönde oldu, aslında orada bulunan kişilerin tercihlerini sorgulamıyoruz. Kimsenin haddine değil. Bu onların kendi tercihi. Biz mozaik bir aileyiz, geçmişte de böyleydi. Farklı fikirleri hala içimizde barındırıyoruz. Kimsenin  o yüzden neden buradasın diye birbirine sorma hakkı yok. Bu bildirinin aile reisimiz tarafından yapılma amacı, o ziyaret esnasında geçen ve servis edilen bir cümle. Orada, 'Aile olarak hizmetinize hazırız' dendi. Dolayısıyla orada bulunmayan aile fertleri adına da konuşuldu. Aile büyüğü orada yokken de bu şekilde bir cümlenin kurulması doğru değildi. Bunu düzeltmek adına aslında aile büyüğümüz Abdulkerim Harun Efendi tarafından bir düzeltme yapıldı."

'HÜKÜMETE YAKIN OLANLAR DAVET EDİLMEDİ'

Tablo gösterimine İBB tarafından davet edilmediklerini dile getiren Osmanoğlu, "Şahsım adına söylüyorum, o davetli listesinin de, özel olarak hazırlandığını düşünüyorum. Benim şahsi kanaatim, hükümete yakın olanların davette olmaması. Biz isterdik ki böyle kültür-sanat faaliyetlerinde daha birleştirici bir tavır içinde olunsun. Lakin maalesef kültür-sanat dahil olmak üzere her şey ülkemizde politize ediliyor. Bu da o gösterinin bir parçasıydı aslında. Benim fikrim bu. Eğer aile davet edilecekse protokole uygun şekilde gerçekleştirilmesi beklenirdi" ifadelerini kullandı.

'TABLOYU GÖRMEYE GİDECEĞİM, DAVETE İHTİYACIM YOK'

Tabloyu mutlaka gidip göreceğini ifade eden Osmanoğlu, "Bu tablonun gerçekliği konusunda da, bunu bilen kişilerin, alanında uzman kişilerin yorumlaması gerektiğini düşünüyorum. Kültür Bakanlığı da belki bu işin içine girebilir çünkü şayet gerçek ise bu çok büyük değerdir. Ve kazandırdıkları için, kim olursa olsun tebrik edilmesi gerekiyor. Ama bu konu ne olursa olsun politize edilmemeli. Tabloyu gidip görmedim ama gideceğim. Bunun için bir davete ihtiyacım yok" dedi. 

'AİLE ADINA BEYANAT VERİLEBİLECEK TEK KİŞİ AİLE BÜYÜĞÜDÜR'

Osmanoğlu şöyle devam etti:

"Aslında aile içinde bir çatışma ya da fikir ayrılıkları söz konusu ama birlik olmama durumu söz konusu değil. Aile fertlerinin her birini ayrı ayrı seviyoruz. Ama aile adına beyanat verebilecek tek kişi aile büyüğüdür ve bu aile içindeki kişilerde bu protokolü, aile kaidelerini bilerek büyümüştür zaten. Büyükşehir Belediye Başkanının yanında olan osman Selahattin 5. Murat torunudur. Kendisiyle görüştüm. Gerçekten sanata ilgili bir insan. Oraya o tabloyu görmek için gittiğini iletti bana. Diğerleri ile bir iletişimim olmadı. Biz de bir çok davete usulüne uygun yapıldıysa gitmişizdir. Onlar da gidebilir. Bu bizim aramızda konu değil."

Öte yandan davet edilseydiniz gider miydiniz sorusuna ise Osmanoğlu, "Eğer usulüne göre davet ederlerse ki pek mümkün görünmüyor, düşünülür, bilmiyorum" diye yanıt verdi.